Rusya’dan tahıl krizinin tahlili için “yaptırımları kaldırın” önerisi

Rudenko, Ukrayna’daki tahıl eserlerinin savaş nedeniyle sevk edilememesi ve bu nedenle derinleşen global besin meselesine ait gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen’in, “Rusya’nın, besin konusunu bir silah olarak kullandığına” yönelik suçlamasını pahalandıran Rudenko, “Tüm sıkıntılara barış yoluyla tahlil arayan herkesle görüşmeye hazırız. Von der Leyen’in açıklamasını kendi vicdanına bırakıyorum.” diye konuştu.

Besin sıkıntısının kapsamlı bir yaklaşımla çözülebileceğini belirten Rudenko, “Gıda sorunu, Rusya’nın ihracatına ve ödemelerine yönelik yaptırımların kaldırılması dahil kapsamlı bir yaklaşım gerektiriyor. Ayrıyeten, Ukrayna’nın, gemilerin bulunduğu limanlarındaki mayınları temizlemesi gerekiyor. Rusya, insanı koridor dahil gerekli tüm yardımı vermeye hazır.” dedi.

Rudenko, 23 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, global piyasalarda tahıl ve buğday üzere eserlerde yaşanan kıtlığın tahlili için Rusya’ya yönelik ihracat yasaklarının kaldırılması gerektiğini söylemişti.

Rusya ve Ukrayna, global buğday ihracatında yaklaşık yüzde 30 hisseye sahip.

Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı, 19 Mayıs’ta, Ukrayna’da limanların açılmaması halinde ”kıtlık ve zarurî kitlesel göç” yaşanabileceği uyarısı yapmıştı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.