Sarımsağın Sizin İçin Hakikaten Yararlı Olmasının 6 Nedeni! İşte Sarımsağın Mucizevi Yararları

Sarımsak mineraller ve vitaminlerle doludur. Bu soğanlı bitki, öbürleri ortasında A, B, B1, B3, B5, B6 ve C vitaminlerini içerir. Ayrıyeten manganez, fosfor, bakır ve kalsiyum minerallerini içerir.

YÜKSEK TANSİYONA KARŞI YARDIMCI OLUR

Kan basıncınız çok mu yüksek? Akşam yemeğinize fazladan bir diş sarımsak ekleyin. Sarımsak, kalp ve kan damarları üzerinde olumlu bir tesire sahiptir. birtakım araştırmalar, sarımsağın yüksek tansiyonu güzelleştirebileceğini gösteriyor. Bedendeki kan damarlarının, kan sirkülasyonunu düzgünleştiren ve kan basıncını düşüren sarımsak sayesinde gevşediği ve genişlediği söylenir. Görünüşe nazaran sarımsak, kan basıncınızı yüzde yedi ila sekiz oranında düşürebilir.

KENELERİ VE SİVRİSİNEKLERİ UZAKLAŞTIRIR

Bilim adamları bunun neden bu türlü olduğunu şimdi belirleyememiş olsalar da, hem sivrisinekler hem de keneler sarımsak kokusundan nefret eder. Araştırmalar, direkt cildinize biraz sarımsak sürerseniz çok daha az sivrisinek ısırığı ile uğraşacağınızı gösteriyor. Ayrıyeten bir kısmını yemeye yardımcı olur. Araştırmacılar, yemeklerinde çok fazla sarımsak kullanan bir küme insan ve hiç kullanmayan öteki bir küme vardı. Daha sonra bir kümenin kene ısırıkları başkalarınınkiyle karşılaştırıldı. Son beş ay içinde çok fazla sarımsak yiyen beşerler, hiç sarımsak yemeyen insanlara nazaran çok daha az kene ısırmasına sahipti.

CİLDİNİZ İÇİN İYİDİR

Sarımsak, iltihap önleyici fonksiyonu olan birçok antioksidan içerir. Ayrıyeten sarımsak anti bakteriyel özelliklere sahiptir, bu da dezenfektan ve güzelleştirici fonksiyonu olduğu manasına gelir. Bu yüzden sarımsak yerseniz sivilce, siğil ve egzama daha çabuk güzelleşir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZE DAYANAK VERİR

Sarımsağın bağışıklık sisteminize uygun geldiği söylenir. Kimi araştırmacılar, durumun nitekim bu türlü olup olmadığını öğrenmek istedi ve biraz araştırma yaptı. On iki hafta boyunca her gün sarımsak desteği alırsanız, soğuk algınlığınızı yüzde 63 oranında hafifletebileceğinizi keşfettiler.

KIYMIKLARI ÇIKARMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Parmağınıza yahut öbür bir yere bir kıymık geldiyse, ondan olabildiğince çabuk kurtulmak istersiniz. Birtakım durumlarda, onu çıkarmak için bir çift cımbız kafidir, lakin başka kıymıklar için daha fazlasına gereksiniminiz olabilir. Bir dahaki sefere biraz zahmetten kurtulun ve kıymıkların üzerine bir diş sarımsak koyun ve yara bandıyla sabitleyin. Sarımsak kıymıkları cildinizden çıkaracaktır.

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI YARDIMCI OLUR

Bazı beşerler sarımsağın saç dökülmesine karşı yardımcı olduğunu açıklar. Kesilmiş bir diş sarımsağı saç derinize sürterek mantarlarla savaşır ve kan dolaşımınızı güzelleştirirsiniz. Bu da saçınızın köklerinin daha güzel beslenmesine neden olur. Yeniden de, sarımsağın genetik saç dökülmesine karşı yardımcı olmadığını, lakin vitamin eksikliği yahut berbat deveran nedeniyle saç dökülmesi yaşıyorsanız yardımcı olabileceği unutulmamalıdır. Başınıza sarımsak sürdükten sonra saçınızı yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.