Savaşın akabinde NATO üyesi ülkelerin ortasındaki tansiyonlar tekrar tırmanabilir

NATO Parlamenter Asamblesi’nin (NATO PA) Slovakyalı üyesi Tomas Valasek tarafından hazırlanan “Rusya’nın savaşı karşısında NATO’nun siyasi ve güvenlik ahengi: Stratejik konsepti yine düşünmek” başlıklı raporda, 2021’de yenilenen “stratejik konsepti” üzerinde “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’daki en büyük güvenlik krizi” olarak tanımlanan Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sonrası güncellemeler yapılması gerektiği belirtildi.

Savaş sonrası ittifakın yeni bir askeri planlama yapması gerektiği vurgulanan raporda “Rusya’nın saldırısı, ittifakın savunma ve caydırıcılığa olan odağını güçlendirmelidir” denildi ve savaşın başlangıcının akabinde Almanya’nın ordusunu güçlendirme kararına dikkat çekildi. Washington Anlaşması’nın 5. hususunda tanımlanan kolektif savunmanın, NATO’nun temelinde yatan kavram olduğunun altı çizilirken Afganistan’daki NATO misyonunun başarısızlığı anımsatılarak “İttifakın karar alıcıları, ‘NATO, kendi üyelerine kolektif savunma sağlamakta başarısızlığa uğrarsa bu krizi atlatabilir mi’ sorusunu kendine sormalıdır” sözlerine yer verildi. Tesirli bir karar alma süreci için NATO’nun bir “istişare platformu” olması gerektiği savunulan raporda ittifak üyelerinin Çin’le hem diyaloğu sürdürmesi hem de bu ülkeyle “kurallara dayalı rekabete” hazırlıklı olmaları gerektiği vurgulandı.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN ÖRNEĞİ

MOSKOVA GAZI DURDURUYOR

Finlandiya’nın ulusal gaz dağıtıcısı Gasum, Rusya’dan Finlandiya’ya doğalgaz arzının yarın durdurulacağını bildirdi. Açıklamada, 21 Mayıs’tan itibaren yaz döneminde Gasum’un Baltık doğalgaz boru çizgisi (Balticconnector) aracılığıyla müşterilerine öteki kaynaklardan doğalgaz tedarik edeceği, şirketin gaz dolum istasyonlarının olağan biçimde çalışmayı sürdüreceği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.