Siirt’te yer altından gizemli ses

Siirt’in merkez Meydandere köyünün akabinde Tillo ilçesine bağlı Akyayla köyü muhtarı da yer altından ses geldiği teziyle Vilayet Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğüne başvurdu.

Merkez Meydandere köyünde yaşayan vatandaşların yaklaşık 2 haftadır yer altından ses geldiğini ve birkaç saniye süren sarsıntılar olduğunu ileri sürerek yaptığı müracaat üzerine 31 Temmuz’da köyde inceleme yapan AFAD’a benzeri argümanlarla bir müracaat da Akyayla köyünden geldi.

Meydandere köyüne yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıktaki Akyayla köyü muhtarı yaptığı müracaatta, 9 Ağustos’ta saat 23.30 sıralarında yer altından ses geldiğini ve birkaç saniyelik sarsıntı hissettiklerini belirterek, inceleme yapılması talebinde bulundu.

“SANKİ KONUTUN KOLONLARI KIRILDI”

Akyayla köyü muhtarı Halit Aygün, meskende yattığı sırada bir ses duyduğunu ve sarsıntı yaşandığını söyledi.

“Sanki meskenin kolonları kırıldı. Konutların üzerimize düşeceğini sandık. Köylülerin tamamı hissetmiş, meskenlerinden dışarı çıktılar. Bir daha olmayınca konutlarımıza geçtik” sözlerini kullanan Aygün, daha evvel misal durumun Meydandere köyünde yaşandığını duyduklarını belirtti.

Aygün, kaygı duyduklarını ve AFAD’a müracaat yaptıklarını anlatarak, bu ses ve sarsıntının bir an evvel kaynağının tespit edilmesini ve sorunun tahlile kavuşmasını istediklerini söz etti.

Köyde yaşayan vatandaşlardan Umayittin Aygün de daha evvel iki defa hissettiği sarsıntının bu sefer daha tesirli olduğunu söyledi.

Duyduğu sesin “patlama sesi”ne benzediğini lisana getiren Aygün, sarsıntı olduğunu düşündüklerini fakat konutlarda rastgele bir çatlak, gözle görülen bir tesirin oluşmadığını belirtti.

Sadık Aktı da balkonda ailesiyle sohbet ettikleri sırada ürkütücü bir sesle sarsıldıklarını anlattı.

Böyle bir sesi daha evvel hiç duymadığını belirten Aktı, “Korkutucu bir sesti. Daha evvel sarsıntısı yaşadım. Bunun sarsıntıyla bir alakası olduğunu düşünmüyorum” dedi.

“İKİ KÖYÜMÜZ DE TARAFIMIZCA İNCELENMEKTE”

AFAD Vilayet Müdürü Cahit Akkoyun ise daha evvel jeoloji mühendislerinden oluşan bir grupla Meydandere köyünde inceleme yaptıklarını hatırlatarak, çalışmalar sonucu hazırlanacak raporu yetkililere sunacaklarını belirtti.

Akyayla köyü muhtarının da emsal şikayetlerle kendilerine başvurduğunu anlatan Akkoyun, bu köyde de en kısa müddette inceleme yapacaklarını bildirdi.

Akkoyun, şunları söyledi:

“Her iki köyümüz afete maruz bölgede yer alıyor. Meydandere köyü heyelan kütlesi üzerine, Akyayla köyü ise kaya düşme afetine maruz bir bölgede kurulmuş. İki köyümüz de tarafımızca incelenmekte ve takip edilmekte.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.