SÖZCÜ’ye CİMER’li sansüre TBMM’de sert reaksiyon

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, SÖZCÜ muhabirinin CİMER üzerinden yapılan şikayetle savcı tarafından söze çağrılmasını ‘Adli kepazelik” olarak nitelendirdi.

SÖZCÜ muhabiri Erdoğan Süzer’e CİMER (Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Merkezi) üzerinden yapılan bir vatandaş şikayeti üzerine savcılık tarafından soruşturma açılıp söze çağrılması TBMM gündemine geldi.

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, olayı ‘Adli kepazelik, kuvvetler ayrılığının sıfırlandığının açık bir iadesi’ diye nitelerken, “Basına sansür maddesine karşı çıkmakta ne kadar haklı olduğumuzu gösteren değerli bir olay” dedi.

Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında CİMER üzerinden uygulanan sansür olayıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“SÖZCÜ muhabiri Erdoğan Süzer özelleştirme yönetiminin satış ilanlarıyla ilgili bir haber yapmış. Haberinde ‘parsel parsel satıyorlar’ diye bir başlık atmış. Bir vatandaş SÖZCÜ’nün bu özelleştirme haberini CİMER’e şikayet ediyor. ‘Ben Osmanlı torunuyum bu haber beni içitti’ diyor. Arsa satışı yandaşı incitmiş. Haydi incitebilir. Sonra CİMER bu şikayeti savcıya gönderiyor. Haydi bu da tamam. Lakin Allah’tan kork ey savcı, sen bu türlü gayri önemli şikayet için gazeteciyi tabire nasıl çağırırsın? Bunun tam ismi, Türkçe karşılığı isimli kepazeliktir, kuvvetler ayrılığının sıfırlandığının açık bir sözüdür. Cumhuriyet savcılığı CİMER’den komut almaz. Gazeteci haber yapacak, beyefendi üstten rahatsız olacak, palavradan bir vatandaşa şikayet yaptırılacak, gazeteci savcıya gidecek, emniyete çağrılacak. Yazıklar olsun,Kenan Evran yapmadı bunları. Cihan bile bu kepazeliklerin altına imza atmadı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.