Tüm dünya İstanbul’a odaklandı! Krizi Türkiye çözecek

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana barış için çok istikametli diplomasi yürüten Türkiye, savaştan kaynaklanan global besin tedariki sıkıntısını çözmek için devreye girdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran, Türkiye, Ukrayna’daki tahıl stoklarının inançlı halde global pazarlara ulaşmasını sağlamak emeliyle düzenek oluşturmak için bir müddettir diplomasi trafiği yürütüyor.

Türkiye’nin Rusya, Ukrayna ve BM yetkilileri ile yürüttüğü müzakereler sonucunda “tahıl koridoru”nun işleyişine ait BM çatısı altında yol haritası hazırlandı.

Önümüzdeki günlerde tüm tarafların İstanbul’da bir ortaya gelerek yol haritasının ayrıntılarını ele alması bekleniyor.

KOMUTA MERKEZİ İSTANBUL’DA

Başta bölgedeki deniz mayınlarının paklığı olmak üzere gemilerin güzergahı, sigortası, güvenliği, komuta merkezinde yer alacak vazifeliler üzere bahisler dörtlü toplantıda pahalandırılacak.

Ukrayna ve Rusya’nın da olumlu yaklaştığı sistem ile Karadeniz’deki limanların etrafında mayın paklığı yapılarak tahıl stokunun dış pazarlara inançlı formda ulaşması sağlanacak.

Türkiye’nin, Rusya ve Ukrayna ortasında arabuluculuğu ile BM’nin uyumunda İstanbul’da kurulması planlanan merkez aracılığıyla Ukrayna ve Rusya’daki 20 milyon ton tahılın global pazarlara sunulması planlanıyor.

Erdoğan, Putin ve Zelenskiy ile “tahıl koridoru”nu görüşmüştü

ERDOĞAN, PUTİN VE ZELENSKİY GÖRÜŞMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmelerinin değerli gündem unsurlarından biri de “tahıl koridoru” oldu.

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde, Rusya’nın, Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatı da dahil olmak üzere Türkiye ile koordineli olarak manisiz kargo sevkiyatını kolaylaştırmaya istekli olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Zelenskiy ile görüşmesinde, Ukrayna tarım eserlerinin deniz yoluyla ihracı için inançlı koridor oluşturulması projesine özellikle ehemmiyet atfettiğini belirtti.

Erdoğan, taraflardan ve Birleşmiş Milletler yetkililerinden oluşacak Denetim Merkezi’ne katılmaya ve merkeze İstanbul’da mesken sahipliği yapmaya unsur olarak olumlu baktıklarını lisana getirdi.

Diplomatik kaynaklara nazaran, Putin ve Zelenskiy de “tahıl koridoru” konusundaki iş birliğine olumlu bakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.