Türk Toraks Derneğinden ‘nargile’ uyarısı

Antalya’da düzenlenen Türk Toraks Derneği 25. Yıllık Kongresi’ne katılan Dağlı, kapalı alanda sigara içilmesinin yasaklanmasının kıymetli bir adım olduğunu kaydetti.

Elektronik sigaralar, aromalı nargileler, mentollü sigaralar üzere tütün eserlerinde önemli bir çeşitlenme tehlikesi yaşandığını vurgulayan Dağlı, birden fazla insanın ne kadar ziyanlı husus tükettiğinin farkında olmadığını söz etti.

“NARGİLE DE BİR TÜTÜN ÜRÜNÜ”

Nargile kullanımının da önemli oranda arttığını lisana getiren Dağlı, “Nargile içenlerin birden fazla içinde tütün olduğunu anlamıyor, meyve içtiğini zannediyor. Tütün olduğunu bilenler de onun bir sıvı içerisinden geçtiğini ve ziyanlı unsurların suya takılıp kaldığını düşünüyor. Bunlar büsbütün yanlış bilgi. Sigara tüketiminde 2009’da bir azalma başladı. Lakin alternatif tüketim ile tütün kullanımı 2018’den itibaren artmaya başladı” diye konuştu.

Elektronik sigaraların sıvılarında akciğeri hasara uğratacak hususlar bulunduğuna dikkati çeken Dağlı, son yıllarda elektronik sigara kullanımının da arttığını vurguladı.

“HEM SIHHATİNİZİ HEM PARANIZI KAYBEDİYORSUNUZ”

Dağlı, mentol sigara kullanımının da yaklaşık 2 yıl evvel yasaklandığını fakat marketlerde sigaralara mentol enjekte etmek için oluşturulmuş toplar satıldığına dikkat çekti.

Sigaranın ziyanını mentolün daha da artırdığını söyleyen Dağlı, bunların daha fazla denetlenmesi ve denetim altına alınması gerektiğine işaret etti.

Tütün kullanımının hem sıhhat hem ekonomik açıdan beşere önemli ziyanlar verdiğine değinen Dağlı, şunları söyledi:

Tütün eseri almak için para harcıyorsunuz. Tütünü kullanarak sıhhatinize ziyan veriyorsunuz. Tedavi için yeniden para harcıyorsunuz. Hem sıhhatinizi hem paranızı kaybediyorsunuz. Bunu içmesek, yabancı sigara firmalarını güçlü etmesek, onlara bu kadar para aktarmasak, hastanelere düşüp oralara da para aktarmasak Türkiye cennet olacak. Sigarayı bırakın, çocukları alıştırmayın, hınzır oyunlarla alışkanlık yaptırmaya çalışmayın, nargileyi zararsız zannetmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.