Üç boyutlu yazıcı firmaları için hayatta kalmak güç

Üç boyutlu yazıcıların üretebileceği şeyler, yüzme havuzu ve peynir üzere yepyeni şeylerden, beden modülleri üzere yaşamsal şeylere kadar değişiyor. Bu şeyler, jet motor modülleri ve konutlar üzere ekonomik değerli olan uygulamaları da kapsıyor.

CNBC’nin haberine nazaran, üç boyutlu yazıcı teknolojisi son 10 yılda süratle gelişse de, Shapeways ve Makerbot üzere şirketlerin finansal başarısı için birebir şey söylenemedi. Shapeways için, fikir on yıl evvel Hollanda’da Philips’in elektronik tasarım kısmında ortaya çıktı. Daha sonra 2012 yılında Long Island City’deki 50 tane yazıcısı olan bir fabrikayla,tüketiciler tarafından tasarlanmış yılda milyonlarca eser üreterek, ABD’ye üç boyutlu yazıcıyı getirmiş oldu. Bu eserler, sanattan modaya, tıbbi eserlerden robotiğe birçok alanı kapsıyor.

Şirket birinci kurulduğunda çalışanlar tek tuş ile cisim elde etmek konusunda epeyce heyecanlıydı, fakat 4×4 bir küp elde etmenin 100 dolar olduğunu öğrendiklerinde şaşkına döndüler. Bu noktadan sonra Şirket kurucuları maliyeti düşürmenin yollarını aramaya başladılar. Üç boyutlu yazıcılarla ilgili olarak üreticiler, teknolojinin klasik endüstriyel üretimin yerini çabuk alacağını düşünüyordu. Fakat birçok ezberbozan teknoloji üzere, yenilikçi inovasyon da klasik sanayinin maliyet yapısıyla yarışabilmek için hala çok uzak.

Ekim 2021’de, Shapeways, Galileo Acquisition Corp şirketi ile birleşerek, ‘boş çek şirketi’ (SPAC) çılgınlığına katılmış oldu ve halka açıldı. Lakin bu mutabakattan sonraki performansı, tıpkı yolu izleyen birçok öbür şirket üzere, çok makus gitti.

Üç boyutlu yazıcı fikri, ezberbozan firma paylarına yatırım yapmaya istekli. Şu an Shapeways ve Stratasys’in sahibi, Cathie Wood’un Ark Invest şirketinin ilgisini çekti. Düşüşe geçen paylardan en çok yara alan Ark Invest’in üç boyutlu yazıcılardan elde ettiği kar 2016’dan beri yükselişte. Bu ortada şirket tek alanda iş yapmıyor. Microsoft üzere teknoloji devlerinde de payları var.

Relativity Space yöneticisi Tim Ellis’e nazaran, roket üretimini üç boyutlu yazıcılarla yapmak için klasik roket üretiminden çok daha az modül gerekiyor ve kolaylaştırılmış arz zinciri sayesinde 60 günden kısa müddette tamamlanabiliyor. Ellis, 2021 yılında roket üretimi planının Boeing C-17 uçağı üretimine çevrildiğini söylüyor.

Schouwenburg’e nazaran teknoloji gelişti ve daha az maliyetli bir hal aldı lakin klasik üretimin yerini büsbütün alamadı. Lakin önümüzdeki 10 yılda daha faza gelişim bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.