Ünlü devler İstanbul’da

30’dan fazla animatronik figürün yer aldığı sergiyi gezerken Devler Krallığı’nın kıssasını öğreneceksiniz. Ailecek ziyaret edebileceğiniz bu stant ile birebir vakitte Gastro Köy tecrübesini de yaşayabilirsiniz. Life Park İstanbul’da 9 Eylül’de ziyarete açılan ve bu vakte kadar gibisi görünmeyen bu stant ekim sonuna kadar ziyaretçilerini bekliyor. Sergiyi “Devler İstanbul’da”nın Yöneticisi “Denis Pogororelko” ile konuştuk.

SERGİYİ 30 KİŞİ SESLENDİRDİ

-“Devler Ormanda” standı bizleri çok heyecanlardı. Bu sergiyi benzerlerinden ayıran farkı nedir?

Bu yalnızca bir stant değil, âlâ ve berbatın çabasının olduğu kendi tarihi olan gerçek bir dünya. Her ziyaretçinin kendilerini içinde bulabileceği ve gerçek, yaşayan devlerle irtibat kurabileceği yer.

Emre Karayel

-Sergide çok değerli sesler bize eşlik ediyor. Standın hem bu sesli olma özelliğini hem de bu sesleri nasıl seçtiğinizi öğrenmek isterim.

Projeyi oluşturduğumuzda, her karakterin özelliğine büyük manalar yükledik ve bir dünya oluşturduk. Türkiye’de de bu dünyamızın kahramanlarıyla ilgi kurabilecek beşerler var. İşte bu bireylere ulaşmak ve öyküleri anlatmak için takımımız ile 30 kişilik bir seslendrime kümesi oluşturduk. Ortalarında çok ünlü isimlerin olduğu sanatkarlar sayesinde standımız bu tarafı ile çok öne çıktı.

Selçuk Yöntem

SERGİ 1 YILDA OLUŞTU

– Aslında biz bir krallığa konuk olacağız. Bizi bu krallıkta neler bekliyor?

Bu, şimdi Avrupa’da gibisi olmayan bir proje. Klasik stantlardan uzaklaşmak ve her ziyaretçinin parkımıza girer girmez içine çekilebileceği gerçek bir kıssa kurgulamak istedik. Krallığın sivilleriyle tanışabilir yahut Sis Vadisi’nde berbat devlerle savaşarak bir kahraman üzere hissedebilirsiniz.

-Bu krallığın tek konukları çocuklar değil anladığım kadarıyla büyükleri neler bekliyor?

Bir aile geldiğinde ortak bir misyona katılabilir, akabinde gizemli devler dünyasının tarihini öğrenip araştırabilir ve bundan sonra özel Gastro Köyü’müzü gezebilir.

-Proje nasıl gelişti ve nasıl bir süreçte ete kemiğe büründü?

Projeyi oluşturmak neredeyse bir yıl sürdü. Tasarımcılardan, konsept tasarımcılarından ve fikir insanlarından oluşan geniş bir takım çalıştı. Ukrayna ve Baltık’ta büyük muvaffakiyet elde eden proje yalnızca bir stant değil aslında. Biz öykü oluşturduk ve bir kitap yazdık ayrıyeten proje heykeltıraşlar tarafından yapıldı. Bir bütün olarak düşünürsek projenin oluşturulmasında yaklaşık 50 kişi çalıştı.

Sayılar ile Devler İstanbul’da

Sergi İstanbul’a 12 Tır ekipman ile geldi. Standın hazırlıkları 20 günden fazla sürdü. 5 metre uzunluğunda animatik devleri yerleştirmek için birebir anda 8 adet vinç çalıştı. Standın karakterlerine toplamda 30 sanatçı sesi ile hayat verdi. Sergiyi dünyada binlerce kişi izledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.