Vatandaşa son dakika daveti: Tarih verip uyardı, sakın bu konutları almayın

Haber7/ Gamze Türk- Fuat Öner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası hem birinci sefer konut alacak vatandaşlara avantaj sağlayacak hem de liralaşma stratejisini desteklemenin yanında konut arzını artırmak için açıkladığı yeni kredi paketi sonrası fırsatçılar çabucak harekete geçerek satılık konut fiyatlarını yükseltti. 

Yeni açıklanan paketle bir arada birinci ve tek konutunu alacak vatandaşlar, fiyatı 2 milyon liraya kadar olan birinci el konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi kullanabilecek.

İkinci paket kapsamında konut kıymetinin en az yüzde 50’si 1 Nisan’dan evvel açılmış döviz tevdiat hesaplarının (DTH) veya hurda altının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) satımıyla karşılanması koşuluyla aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi sağlanacak. Uygulama sıfır ve ikinci el konutlarda geçerli olacak.

Öte yandan inşaat dalına yönelik dayanak çerçevesinde ise taban yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50’si satılmamış projelerin tamamlanması için 20 milyar lira kaynak aktarılacak. 1 yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmayı taahhüt eden şirketler bu takviyeden yararlanabilecek.

Yeni açıklanan kredi paketiyle ilgili olarak Haber7’ye açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa ve Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 0,99 ve 0,89’luk kredinin vatandaşlar için büyük avantaj olduğunu lakin fırsatçılara karşı da çok dikkatli olunması gerektiği görüşünde hem firik oldu. 

AYDIN AĞAOĞLU: 9 MAYIS’TAN SONRA FİYATI ARTAN DAİRELERİ ALMAYIN

Cumhurbaşkanının açıkladığı paketin temelinde yatan konut sorunu diyen Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Lideri Aydın Ağaoğlu, Biz bununla ilgili insanların kiralık mesken bulmakta zorlandığını, fiyatların çok yükseldiğini, konut arzının azaldığını söz ettik ve konut maliyetlerinin de çok yükselmesinden dolayı alınamaz boyuta geldiğini tabir ettik. Cumhurbaşkanımızdan, konut kesimini teşvik edecek, vergi avantajıyla, kredi avantajıyla harekete geçirecek önlemlerin açıklanmasını, tüketicinin de konut almasının kolaylaşmasını istedik. Tüm bunlar karşılık buldu. Cumhurbaşkanımız, cazip faizli konut kredileri kullandırılacağını, müteahhitlere de gerek vergisel gerek kredi takviyeleri sağlanacağını fakat bunun şartları olduğunu söyledi.” dedi.

KREDİDE YÜZDE 50’YE VARAN AVANTAJ

Yüzde 0,99’luk faiz oranıyla bir arada toplam maliyette yüzde 50 üzere bir avantajın ortaya çıkrığı belirten Ağaoğlu “2 milyon kredi kullanan vatandaş aylık 48 bin Lira taksit ödemesi lazımdı ve bu 10 yıllık kredinin geri ödemesi 3 milyon 772 bin Lira faizle birlikte 5 milyon 772 bin lirayı buluyordu. Paket açıklandıktan sonra faiz ölçüsünde 2 buçuk milyona yakın bir indirim ile yani 0,99 ile 2 milyon Liralık bir kredi kullanılırsa taksit 28 bine düşüyor ve faiziyle birlikte toplam ödeme 3 milyon 360 bin liraya geliyor. Bu paket hiç meskeni olmayan birinci sefer mesken alacaklara sağlanıyor. Bir cazip kredi de 0,89 ile müteahhitlere veriliyor. 2 milyon Liralık krediye toplam 10 yıllık geri ödeme 3 milyon 264 bin lira oluyor.” sözlerini kullandı.

FIRSATÇILIK YAPANI İHBAT EDİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası çabucak fırsatçıların harekete geçtiğini söyleyen Ağaoğlu, “Fırsatçılar, vurguncular her vakit olduğu üzere tekrar devreye girdiler. Tüketiciye sağlanacak avantajın bir kısmını adeta pençe atıp çalmaya kalktılar. Bunlarla ilgili tüketicilere tavsiyem, asla 9 Mayıs tarihinde fiyat arttıran konut satıcılarından konut almasınlar. Ne inşaat şirketinden ne şahıslardan ne emlakçılardan. Bununla yetinmeyip fiyat arttıran firmaları Ticaret Bakanlığı’na, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ihbarda bulunsunlar. Bize gönderdikleri görselleri onlara da gönderirlerse gerekli cezai yaptırımlar uygulanacaktır. En değerlisi de bu cazip krediler onların satacağı konutlar için asla kullandırılmamalıdır. Gelen sayıları gösteriyorum. Fiyat 855 bin Liradan 1 milyon 250 bin Liraya ulaşmış. Son değişiklik 9 Mayıs 2022. Cumhurbaşkanı açıklama yaptığı günün akşamı fiyat değiştirmişler. Bunlar dokümandır, kesinlikle Ticaret Bakanlığı’na, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ihbar edilmelidir. Gerekli incelemeler yapılmalıdır. Toplumsal medyada da bunları deşifre edeceğiz. Bunlar cazip kredilerden istifade etmeleri bir tarafa kesinlikle kendilerine yaptırım uygulanmalıdır. Bu fırsatçılıktır, vurgunculuktur, özgür piyasa denilemez zira vatandaşın temel gereksinimi olan barınma muhtaçlığının karşılanması için devlet bir fedakarlık yaptı. Burada ahlaklı, dürüst, ticari fazilet sahibi tüm müteahhitlerin ve inşaatçıların mümkünse kar marjlarını biraz aşağı çekip devletin yaptığı katkıya kendilerinin de biraz imkan sunması böylece vatandaşın, ülke beşerinin refahına katkı sağlaması gerekmektedir.” dedi.

NİZAMEDDİN AŞA: BİNLERCE İLANIN FİYATINI DEĞİŞTİRDİLER

Ağaoğlu üzere fırsatçılara karşı vatandaşı uyaran İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa, “Bu paket 3 kısımdan oluşuyor. Birinci pakette birinci sefer konut alacak vatandaş sıfır konut için 2 milyon Liraya kadar 0,99 faiz oranıyla kredi çekebiliyor. İkinci paket 2. eli de sıfır konutu da kapsıyor fakat elindeki altın ve dövizi Merkez Bankasında bozdurmuş olma şartı var. 3. paket kentsel dönüşüm ve TOKİ’nin yapacağı işler ile ilgili. Bunda da inşaat piyasasına takviye sağlanıyor. Baktığımız vakit 0,99 piyasanın en düşük faizi. Totale baktığımızda yüzde 50 üzere büyük bir avantaj sağlıyor. 0,89 daha da büyük bir avantaj sağlıyor. Tabi burada bir kitle amaç alınmış. Birinci kere konut alacaklar ve yastık altı birikimlerin piyasaya kazandırılması hedeflenmiş.  Üçüncü pakette ise inşaat piyasasına bir dayanak planlandı. Rezerv alan dediğimiz dediğimiz, şuanda boş bulunan alanlara konut yapılası düşünülüyor.” dedi.

“FIRSATÇILAR KAZANSIN DİYE YAPILMADI”

Bölüme yönelik 3. paketin kıymetli değinen Aşa “Şuan baktığımızda 0,99’luk faiz piyasanın en düşük oranı. Faizi ortalama yüzde 2-2,5 olarak düşündüğümüzde bu yüzde 50’lik bir avantaj sağlıyor. Hem 0,99 hem de 0,88’lik kredi bir şarta bağlı. 0,99’da Birinci ve sıfır mesken almak, 0,89 faizli kredi için ise yastık alındaki altını ve dövizi çıkarmak gerekiyor. Lakin kredi paketlerinin duyurulmasıyla fırsatçılar ortaya çıktı. Cumhurbaşkanımızın açıklamasından 10 dakika sonra fiyatlar üst çıktı. Bu fırsatçılıkla ilgili bizlere de çok sayıda haber geldi. Şu anda birtakım sitelerde yer alan binlerce fiyat yükseltilmiş durumda. Devlet bu kredi oranıyla elini taşın altına koydu. Devletimiz bunu vatandaşları mesken sahibi olsun diye, fırsatçılar kazansın diye değil. Bunlara kesinlikle tedbir almak lazım. Bu durum kabullenilebilecek bir şey değil. Emlakçılar olarak bizde mağdur oluyoruz. Onlarca işi hallettikten sonra artık tapu periyodunda fiyat artıranlar oluyor. Aslında burada en değerli paket üçüncüsü. Zira meşakkatin temeli piyasada yeteri kadar konut olmaması. Yeni üretim olmaza sorun devam edecek.” dedi.

ALTIN EMLAK GENEL MÜDÜRÜ MUSTAFA HAKAN ÖZELMACIKLI: KONUT ALIRKEN ÇABUK ETMEYİN

Kredi paketi sonrası fiyat artışlarının yaşandığı ortamda vatandaşa tez etmeyin uyarısı yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı ise, Birinci kere mesken sahibi olacak vatandaşlar için açıklanan takviye paketinde yer alan 0,99’luk faiz oranı çok cazip bir fırsat. Bilhassa de birinci kere satılacak meskenleri kapsaması büyükşehirlerde çok stok olmasa bile öbür kentlerdeki satılmayı bekleyen taşınmazlar için bir talep artışına neden olacak. Bu çerçevede gayrimenkul fiyatlarının finansmanının kolaylaşması nedeni ile bir ölçü artış gösterecektir. Şuanda vatandaşlar tarafından ilgi ve talebin arttığını söyleyebiliriz. Finansmana erişimin kolaylaşması ile birlikte fırsatçılarında ortaya çıktığını görüyoruz. Konut almayı planlayan vatandaşlar bu noktada sakın tez etmesin. Daha sakin alternatifleri kıymetlendirerek ödeme şartlarını da göz önünde bulundurarak hareket etsinler.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.