Yargıtay’dan “Fuat Avni”nin istihbarat elemanına verilen ömür uzunluğu mahpusa onama

Daire, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 17 sanık tarafından 18 Ocak 2021’de karara bağlanan davaya ait temyiz incelemesini tamamladı.

Buna nazaran, Fuat Avni Twitter hesabına bilgi aktardığı tespit edilen eski Başbakanlık uzmanı Mustafa Koçyiğit ile İstihbarat Daire Başkanlığı eski çalışanı Bülent Günay’a “anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüs” hatasından verilen müebbet mahpus cezaları onandı.

“Anayasal tertibi ortadan kaldırmaya teşebbüs etmeye yardım” kabahatinden 13 yıl 4’er ay mahpusa mahkum edilen sanıklar Ahmet Özkan Özalp, Hamdi Özdere, Muhammet Serhat Al, Nushet Şehmus Mungan ve Hasan Demir’e verilen cezaların da onanması kararlaştırıldı.

Aynı kabahatten sanık Haşim Türker’in 16 yıl 6 ay, sanık eski emniyet müdürü Akif Güngör’ün ise 13 yıl 4 ay mahpusla cezalandırılmalarına ait kararlar ise bozuldu.

Kararda bu sanıkların, 15 Temmuz’da Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nın ele geçirilmesi için örgütsel haberleşme programı üzerinden öteki örgüt mensuplarına talimat verdikleri, Daire Başkanlığı’nda bulunan istihbarat bilgilerini depolayan sistemin geri dönülemeyecek formda kapatılması suretiyle Türkiye’nin istihbarat bilgileri açısından zafiyete uğratılması konusunda yönlendirmede bulundukları bildirildi. Bu halde darbe teşebbüsüne faal olarak katıldıkları belirlenen sanıkların darbe teşebbüsü aksiyonunda “asli fail” oldukları, “anayasal sistemi ortadan kaldırmaya teşebbüs” kabahatinden cezalandırılmaları gerektiği kaydedildi.

Sanıklar Koçyiğit, Günay, Türker ve Güngör’ün Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 330’uncu hususunda belirtilen “devletin saklı kalması gereken bilgilerini siyasal casusluk maksadıyla açıklama” cürmünden cezalandırılması kararları da bozuldu.

TCK’nin 328’inci hususunda “devletin bâtın kalması gereken bilgilerini siyasal casusluk maksadıyla temin etme” cürmünün düzenlendiği, 330’uncu unsurda ise bu bilgilerin açıklanmasına ait cezanın karar altına alındığı belirtilen kararda, bu iki kabahatin da farklı başka aksiyonlar olarak kıymetlendirilmesi ve sanıkların her iki cürümden da cezalandırılmaları gerektiğine işaret edildi.

TCK 328’de belirtilen cürmü işleyenlere 20 yıla kadar mahpus, TCK 330’da belirtilen hatası işleyenlere ise müebbet mahpus cezası verilmesi öngörülüyor.

Daire ayrıyeten, mahallî mahkemece FETÖ kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olma” cürmünden 7 yıl 6 ay ile 10 yıl 6 ay ortasında değişen periyodik mahpusa mahkum edilen sanıklar Gazi Topal, Mahmut Orak, Nazmi Mert, Murat Ahmetoğlu, Eyüp Liste, Reşat Arıkan, Yusuf Ziya Sarı ve Abdullah Öner hakkındaki kararların de bozulmasını kararlaştırdı.

FUAT AVNİ’YE BİLGİ AKTARDIRLAR

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararında, sanıkların aksiyonlarına ait bilgilere de yer verildi.

Buna nazaran, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığında bulunan tüm Türkiye’ye ilişkin istihbarat bilgilerinin sisteme log kaydı düşmeden alınması için Akif kod isimli Mustafa Koçyiğit’in öteki sanıklara talimat verdiği, bu talimatı Akif Güngör ve Haşim Türker’in sanık Bülent Günay’a ilettiği, sanık Bülent Günay’ın da aldığı örgütsel talimat çerçevesinde İstihbarat Daire Başkanlığı sistem odasına izi sürülemeyen bir sistem kurduğu anlatıldı.

Bu yolla elde edilen bilgilerin örgütsel faaliyet kapsamında FETÖ’nün maksatları doğrultusunda kullanıldığı, Fuat Avni isimli Twitter kullanıcısına da aktarıldığı kaydedildi.

Kararda, şu tespite yer verildi:

“Bu halde İstihbarat Daire Başkanlığındaki istihbari dataların 2 yıl boyunca sanıklar Haşim Türker ve Mustafa Koçyiğit’in belirttiği yollarla sanık Mustafa Koçyiğit’e iletildiği, Mustafa Koçyiğit’in de bu bilgileri örgütsel organizasyon/paralel devlet yapılanması niteliğinde olan FETÖ içerisinde kendisinin üstünde bulunan şahıslara örgütsel faaliyet kapsamında ilettiği, bu istihbari bilgilerin bir kısmının yüklü olarak yurt dışında faaliyet gösteren örgüt mensupları tarafından Fuat Avni isimli Twitter adresinden Türkiye’yi iç karışıklığa sürüklemek ve memleketler arası bağlarda güç durumda bırakmak maksadıyla paylaşıldığı konuları tespit edilmiştir.”

15 TEMMUZ’DA EMNİYET İSTİHBARATI ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞTILAR

Sanıkların yargılandığı davaya ait hazırlanan iddianamede de 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasındaki hareketleri yer almıştı.

İddianamede, sanıkların darbe teşebbüsü olduğu sırada örgütlü biçimde silahlanma arayışına girdikleri, darbe teşebbüsünün yönetici takımı olan “yurtta sulh konseyi” üyesi olarak gösterilen eski tuğgeneral Mehmet Partigöç ile irtibatlı oldukları anlatılmıştı.

Darbe teşebbüsü sırasında sanıkların örgütün maksat ve faaliyetleri kapsamında İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirmeye ve darbe teşebbüsü mühletince bütün Türkiye’de istihbarat işlevlerini fonksiyonsuz hale getirmeye çabaladıkları belirtilmişti.

Sanıkların FETÖ’nün maksatları, örgüt elebaşı Gülen’in talimatları doğrultusunda, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na sızdırıldığı, örgütün siyasal maksatları doğrultusunda bilinmeyen bilgilere eriştikleri, bunları örgüt içindeki “mahrem abi” ve “imamları”na aktardıkları söz edilen iddianamede, 400 terabayt bilginin log kayıtlarına düşmeyecek sanal sunucu oluşturularak temin edilip örgüte aktarıldığının belirlendiği kaydedilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.