Yaşlı Bal Arıları Yavrularına “Twerk Yapmayı” Öğreterek İletişim Kuruyorlar!

Hayvanlar aleminin ilginç dünyasına bir kapı aralayalım mı? Science dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, arıların ‘danslarını’ inceledi. Ortaya da ilginç bir sonuç çıktı. Buyurun detaylara ?

Kaynak: https://nypost.com/2023/03/09/older-h…

Bal arılarını incelediğinizde, popolarını salladıklarını görebilirsiniz.

Araştırmacılar, bal arılarına özel bu ‘sallanma dansının’, arılar arasında nasıl öğrenildiğini keşfettiler.

Science dergisinde Perşembe günü yayınlanan yeni bir çalışma, “sallanma dansını”, kaynağın nerede olduğunu diğer arılara bildiren bir iletişim türü olarak tanımladı.

Ancak buradaki soru, arıların bu dansı nasıl öğrendikleriydi. Şimdi kadar arıların bu hareketi nasıl öğrendikleri bir muammaydı. Araştırmacılar, ‘sallanma dansının’ kültürel olarak öğrenilebileceği sonucuna vardı ve onu ‘insansız referans iletişiminin bilinen en karmaşık örneklerinden biri’ olarak tanımladı.

UC San Diego’da Ekoloji, Davranış ve Evrim bölümünde profesör olan çalışma yazarı James Nieh yaptığı açıklamada şöyle dedi:

‘Aynı bizim gibi, hayvanların da hayatta kalmaları için önemli olan bilgileri topluluklar ve aileler aracılığıyla aktarabileceklerini anladık. Arılar, vücutlarını ileri geri sallarken sekiz rakamı şeklinde daireler çizerek “sallanma dansı” yaparlar. Bu hareket, kolonilerinin hayatta kalmasını sağlamanın bir yolu olarak yiyeceğin yerini bildirmek için kullanılır.’

Nieh ve Çin Bilimler Akademisi araştırmacıları Shihao Dong, Tao Lin ve Ken Tan, bilimsel gözlem amacıyla koloniler oluşturdular ve arıdan arıya “sallanma dansının” nasıl aktarıldığını test ettiler.

Araştırmanın sonucunda daha önce bu hareketi görmemiş olan arılar, dansta daha çok zorlandılar. Araştırmacılar, hareketi bilmeyen arıların ‘daha büyük sallanma açısı sapma hatalarıyla ve mesafeyi yanlış kodlayarak daha düzensiz danslar’ sergilediğini fark ettiler.

Ancak genç arıların deneyimli arılardan öğrenebildiği kolonilerde, yavrular deneyimli arıları taklit edip dansı öğrenebiliyordu. Bu nedenle daha iyi iletişim kurabildiler.

Araştırmacılar şimdi çevrenin bal arılarının iletişim kurma becerileri üzerindeki rolünü araştırmak istiyorlar.

‘Arıların oldukça zeki olduklarını ve olağanüstü şeyler yapma kapasitelerine sahip olduklarını biliyoruz. Birden fazla makale ve çalışma, pestisitlerin bal arılarının bilişine ve öğrenmesine zarar verebileceğini söylemişti. Pestisitlerin, arıların nasıl iletişim kuracaklarını öğrenme yeteneklerine zarar verebileceği de belirtilmişti. Bu yüzden şu anda çevre şartlarının ağrıları iletişim kurma becerileri üzerindeki rolünü araştıracağız.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir