Yerli yazılım, Karabağ Zaferi’nin kahramanı oldu!

Harita ve coğrafik bilgi sistemi yazılımları alanında tahliller üreten PiriReis Bilişim Teknolojileri, kelam konusu gereksinimin büsbütün ulusal imkanlarla karşılanabilmesi ve dışa bağımlılığın sonlandırılması gayesiyle CAS’ı geliştirerek Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü kullanımına sundu.

CAS, her gün farklı kademelerdeki binlerce güvenlik işçisi tarafından faal biçimde kullanılıyor. “Yerli Google Earth” olarak da nitelendirilen 3 boyutlu sanal küre uygulaması olarak fonksiyon gören CAS, son periyotta gerçekleştirilen tüm hudut ötesi harekatlarda da gerek alanda gerekse karargahlarda muvaffakiyetle vazife yaptı.

Şirket Genel Müdürü Gökhan Dağgez’in verdiği bilgilere nazaran, CAS, son olarak Karabağ Zaferi sırasında Azerbaycan ordusu tarafından da aktif halde kullanıldı.

ÇARPAN TESİRİ YARATTI

“İkinci Karabağ Savaşı” ya da “Vatan Muharebesi” olarak isimlendirilen süreçte CAS’a gereksinim duyuldu. Bunun üzerine PiriReis Bilişim Teknolojileri teknik grubu, Azerbaycan’a gelerek CAS yazılımını, donanımlarını ve sunucu altyapısını süratli formda kurdu.

Aktüel haritalar ve uydu imajları CAS’a entegre edildi, Azerbaycan Savunma Bakanlığındaki Harekat Başkanlığına, ilgili işçinin önüne aktüel bilgiler dijital olarak indirildi. Böylelikle “Vatan Muharebesi” sırasında Azerbaycan ordusu, kağıt ortamdaki haritalardan kurtarıldı. Bu durum, Azerbaycan ordusunun üstünlük sağlamasında çarpan tesiri yarattı.

AZERBAYCAN ORDUSUNA ÖZEL GÜNCELLEMELER YAPILDI 

CAS sayesinde şimdiki uydu fotoğrafları, ölçekli haritalar, alandaki işçinin yeni pozisyonu, havadaki insansız hava araçlarının (İHA) pozisyonları, kameranın yerde baktığı yer harekatın sevk ve yönetiminde misyon alan çalışanın önüne serildi.

Muharebe esnasında ortaya çıkan gereksinim ve talepleri dikkate alan PiriReis, süratli geri dönüşlerle gereksinimlere tahlil üretti ve sistemde bu doğrultuda güncellemeler yaptı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, CAS’ın savaştaki aktifliği münasebetiyle PiriReis Bilişim Teknolojileri ile kontrat imzaladı. Ayrıyeten Harp Okulunda CAS dershanesi kuruldu. Burada PiriReis Bilişim Teknolojilerinin de dayanağıyla eğitmenler yetiştirildi. Eğitim alanlar daha sonra Azerbaycan Savunma Bakanlığı çalışanına CAS eğitimleri verdi. Böylelikle Azerbaycan ordusundaki bir teğmen, CAS eğitimini alarak mezun olabilecek.

AZERBAYCAN’DA DA HAYATA GEÇİRİLDİ

Türkiye’de de Harp Okullarında CAS eğitimi veriliyor ve işçi sistemi bilerek vazifeye başlıyor. Atılan bu adımla Türkiye’dekine emsal bir uygulama Azerbaycan’da da hayata geçirilmiş oldu.

CAS sayesinde alandaki birlikler, bir dağın ardında ne olduğunu, arazi okumasını, düşman birliklerin yerlerini, dost ögelerin pozisyonunu, dost ve düşman ögelerin tespit yapabileceği alanların sonlarını, düşmanın atak gerçekleştirebileceği noktaları tespit edebiliyor.

Karargahta ise savaşı yöneten komuta kademesi alandaki bütün resmi CAS üzerinden görebiliyor. CAS, tüm bu özellikleriyle komuta kademesine karar takviye imkanı sunuyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.