Yıllar önce uyarmış… Kayıp denizaltıdaki isimler belli oldu, dünya onları konuşuyor!

1912 yılında bir buzdağına çarparak batan Titanik’in enkazını görmek isteyen turistleri taşıyan deniz aracı dün Atlas Okyanusu’nda kayboldu.

ABD olay sonrası alarma geçip deniz aracını ve içindekileri bulmak için arama ve kurtarma operasyonuna başladı.

4 YOLCU, BİR MÜRETTEBAT

Deniz aracının içinde kaç kişi olduğuna dair resmi bir açıklama yapılmadı ancak İngiliz Dailymail gazetesi, isminin ‘Titan’ olduğu öğrenilen denizaltıda bir mürettebat ve 4 yolcunun olduğunu belirtti.

Tur şirketi OceanGate Expeditions tarafından işletildiği öğrenilen deniz aracının tam 111 yıl sonra Titanik ile aynı kaderi yaşamasından endişe edilirken, başlatılan kurtarma operasyonu bugün uluslararası medyanın bir numaralı gündemi oldu.

96 saatlik ‘yaşam desteğine’ sahip denizaltıdaki insanları kurtarmak için adeta zamana karşı bir yarış başlarken, deniz aracındaki yolcuların kimlikleri de belli olmaya başladı.

İNGİLİZ MİLYARDER İÇİNDE: DAHA ÖNCE UZAY SEYAHATİ DE GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ

İngiliz milyarder ve kâşif Hamish Harding’in üvey oğlu babasının kayıp denizaltıda olduğunu doğruladı. Daha önce Jeff Bezos’un Blue Origin şirketi ile uzay seyahati de gerçekleştirmiş olan milyarder de bu hafta Titanik’in enkazını ziyaret edeceğini Facebook hesabından duyurmuştu.

YILLAR ÖNCE İNSANLARI DENİZALTI YOLCULUKLAR KONUSUNDA UYARMIŞ

Titan’ın içindeki isimlerden bir diğeri, 73 yaşındaki Fransız Denizaltı pilotu Paul-Henry Nargeolet.

Fransız donanmasında 25 yıl çalışan Nargeolet, derin dalış ve denizaltı pilotluğu konusunda popüler bir uzman ve Titanik’in enkazında çok zaman geçirmesi ile tanınıyor.

Nargeolet 2019 yılında Irish Examiner’a verdiği bir röportajda heyecan arayan insanları su altı yolculuklarının riskleri konusunda uyarmış ve “Çok derin sulardaysanız, bir şeylerin ters gittiğini anlamadan ölürsünüz” ifadelerini kullanmıştı.

PAKİSTAN’IN EN ZENGİN ADAMI VE OĞLU DA KAYIP

İngiliz Dailymail gazetesi kayıp denizaltıdaki diğer iki yolcunun Pakistan’ın en zengin adamı 48 yaşındaki Shahzada Dawood ve onun 19 yaşındaki oğlu Sulaiman Dawood olduğunu yazdı.

Prince’s Trust hayır kurumunun yönetim kurulu üyesi olan Shahzada Dawood, Pakistan’ın en zengin isimleri arasında yer alıyor, ailenin İngiltere ile güçlü bağları var.

Dawood ailesi acı haberi doğrularken yaptıkları basın açıklamasında “Meslektaşlarımız ve arkadaşlarımız tarafından gösterilen ilgiye çok müteşekkiriz ve herkesten onların güvenlikleri için dua etmelerini rica ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

4 BİN METRE DERİNLİĞE KADAR İNEBİLİYOR

İçinde beş kişiyle birlikte kaybolan DENİZALTI, 670 cm x 280 cm x 250 cm boyutlarında ve 4.000 metre derinliğe kadar inebiliyor.

Beş kişilik bir mürettebat için oksijen ile birlikte toplamda 96 saatlik yaşam desteğine sahip Titan, maksimum üç deniz mili hızında seyahat edebiliyor.?

 250 BİN DOLARA ÖLÜM GEZİSİ

Titanik’in enkazını görmek isteyenler için zaman zaman küçük deniz araçlarıyla paralı turlar düzenleniyor.

3 bin 800 metre derinlikteki enkaza yapılan yolculuk için bilet ücreti yaklaşık 250 bin dolar.

Okyanusa dalış ve çıkış dahil olmak üzere Titanik’in enkazına yapılan tur yaklaşık sekiz saat sürüyor.

ATLAS OKYANUSUNUN DERİNLİKLERİNDE

Ünlü geminin enkazı, Kanada’nın sahil kenti Newfoundland’un yaklaşık 600km açığında ve Atlas Okyanusu’nda 3 bin 800 metre derinlikte.

Yapıldığı dönemin en büyük gemisi olan Titanik, 1912’de İngiltere’nin Southampton limanından ABD’nin New York kentine yaptığı ilk yolculuk sırasında bir buzdağına çarparak batmıştı.

Gemideki 2 bin 200 yolcu ve mürettebattan en az 1500’ü hayatını yitirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx