Yüksek elektrik ve doğalgaz faturaları, her gün artan maliyetler işletmeleri vurdu

Ekonomik krizin faturası ağırlaşıyor. Binlerce şirket kapıya kilit vururken borçla ayakta kalmaya çalışanlar ise aldıkları kredileri ödeyememe riskiyle karşı karşıya. Uzmanlara nazaran 2022 yılı yoksullukla tarihe geçecek.

Batık kredi ölçüsü 161 milyar TL’ye dayanırken UYAP datalarına nazaran, icra dairelerindeki icra ve iflas evrak sayısı ise bugün prestijiyle 23 milyon 779 bine çıktı. Bu yılın birinci beş ayında kapanan esnaf sayısı geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 18 artışla 47 bin 128’e fırladı.

10 KERE DEVREDİLİYOR

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) datalarına nazaran son 17.5 yılda iflas eden esnaf sayısı ise 2 milyon 144 bin 766’ya yükseldi.

Türkiye’de 2.5 milyon esnaf var. Bunlardan her birinde üç kişi çalışıyor. Esnaf direkt 7 milyon 500 bin şahsa istihdam sağlıyor. Fakat her gün gelen artırımlar, güç fiyatlarındaki fahiş artışlar nedeniyle iş yapamaz pozisyona gelen binlerce esnaf işi bırakmak zorunda kalıyor. Esnafın ekonomik krizle birlikte ayakta kalma mühleti de kısaldı. İki yılı doldurmadan kapanan esnaf sayısı artıyor. Birebir dükkân 10 defa devrediliyor. Her gün devren kiralık ve satılık lokanta, bakkal sayısı artıyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) ise borç ölçüsü artıyor. Gemiyi yüzdürmek için borca sarılan binlerce işletme borcunu döndüremediği için batıyor. Batık KOBİ kredisi ölçüsü Nisan 2022 prestijiyle 62 milyar 407 milyon TL’ye çıktı. Takipteki KOBİ sayısı ise 300 bine dayandı.

160 MİLYAR TL TAKİPTE

BDDK bilgilerine nazaran, bankacılık kesiminde Nisan 2022 prestijiyle batık kredi ölçüsü 160 milyar 782 milyon TL’yi aşıyor. Geçen yıl birebir periyotta bu ölçü 148 milyar 203 milyon TL civarındaydı.

2021 Nisan devrinde toplam KOBİ kredileri 881 milyar 923 milyon TL iken bu sayı bu yılın nisan devrinde 1 trilyon 344 milyar 971 milyon TL’ye yükseldi. Toplam KOBİ niteliğindeki müşteri sayısı da birebir devirde 4 milyon 993 bin 275 şahıstan 5 milyon 607 bin 467 yükseldi. Bu müşterilerin 4 milyon 83 bin 604 tanesi mikro işletme niteliğindeki müşterilerden oluşuyor.

FİRMALAR ZORA GİRECEK

Uzmanlara nazaran bu yıl yoksulluk ve iflas yılı olarak tarihe geçecek. Resmi enflasyon bile yakın vakitte üç haneye çıkacak. Yeniden uzmanlara nazaran yaşadığımız yüksek enflasyon devrinde firmaların finansal olarak ne durumda olduğu şimdi tam bilinmiyor. Hatta birden fazla firmanın finansal durumunu kendisinin de tam kestiremediğini söylemek yanlış olmayacak. Firmalar eser fiyatlamalarını bile meçhul ortamda şuurlu yapamıyor. Bu faktörlerle bir mühlet sonra pek çok firmanın yaşadığımız ekonomik ortamda farkında bile olmadan sıkıntı duruma düşmesi kaçınılmaz olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.