Zelenskiy NATO Tepesi’ne seslendi: Rusya için sırada kim var?

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Madrid’de yapılan NATO Doruğu’na seslendi. Telekonferans metoduyla tepeye katılan Zelenskiy, NATO başkanlarına, Kiev’in kendisini Rusya’nın işgaline karşı savunmak için daha fazla silah ve paraya gereksinimi olduğunu söyledi.

The Guardian’ın aktardığına nazaran, Ukrayna başkanı, NATO doruğuna seslendiği konuşmasında “Bu, Rusya’nın yalnızca Ukrayna’ya karşı yürüttüğü bir savaş değil. Bu, Avrupa’daki şartları dikte etme hakkının, gelecekteki dünya tertibinin nasıl olacağına ait bir savaştır. NATO ülkelerinin Ukrayna’yı Rusya’ya karşı silah, mali ve siyasi yaptırımlarla desteklemesi katiyetle gerekli” dedi.

MODERN FÜZE VE HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ İSTEDİ

Zelenskiy, Ukrayna’yı Rusya’nın işgaline karşı savunmanın aylık maliyetinin yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu söyledi. Ukrayna’nın “Rusya’nın kentleri yok etme ve sivilleri terörize etme taktiklerini kırmak” maksatlı çağdaş füze ve hava savunma sistemlerine gereksinimi olduğunu da kelamlarına ekledi.

Ukrayna önderi, ayrıyeten Rusya’nın güney Ukrayna’yı yahut doğu Ukrayna’nın Donbass bölgesini almaktan vazgeçmek istemediğini belirtti, “Rus liderliği bağımsız devletler değil, mülkü olarak gördüğü Avrupa’da kentler istiyor. Bu, Rusya’nın gerçek maksadıdır. Soru şu: Rusya için sırada kim var? Moldova? Baltık Devletleri? Polonya? Yanıt hepsidir” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.