AK Parti’den Kripto Para Düzenlemeleri İçin Açıklama Geldi!

Türkiye’nin iktidar partisinin Bilgi ve İletişim Teknolojilerini denetleyen Ömer İleri, yaklaşan düzenlemeleri görüşmek üzere kripto para sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye kripto endüstrisi için düzenleyici bir paket hazırlıyor. AK Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, paketin amacına ilişkin bazı açıklamalar yaptı. İleri, düzenlemedeki amacın sektörde inovasyonu teşvik ederken tüketicileri korumak olduğunu söyledi.

Kripto para düzenlemelerindeki amaç: Vatandaşı korumak!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Türkiye kripto para düzenlemeleri konusunda çalışmalara devam ediyor. İktidar partisi AK Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, Salı günü bir röportaj verdi. Burada, Türkiye’nin kripto endüstrisi için planladığı kuralların öncelikle tüketicinin korunmasını sağlamayı amaçladığını söyledi. Ancak, aynı zamanda inovasyonu da destekleyecek şekilde olduğunu belirtti.

Ömer İleri, AK Parti’de Bilgi ve İletişim Teknolojileri’nden sorumlu. İleri, planlanan yasa paketini görüşmek üzere aralarında hukuk uzmanları ve medya mensuplarının da bulunduğu kripto sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. İleri, kripto para düzenlemeleri konusunda şu açıklamaları yaptı:

Amacımız vatandaşı güvence altına almak, yatırımcıyı korumak, platformları düzenlemek ama aynı zamanda yenilikçilerin ve inovasyonun önünü açan bir yasa tasarısı ortaya koymak.

Türkiye’nin büyük planları var

Ömer İleri’ye göre, Türkiye’nin Blockchain ve yapay-zeka gibi çeşitli teknoloji alanları için büyük planları var. Ayrıca İleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetiminin Blockchain İstanbul ve Forum Metaverse gibi girişimlerini hükümetin Blockchain alanına olan ilgisinin örnekleri olarak gösterdi.

Kripto para alanına ilişkin düzenleme çalışması son aşamalarda

Bu arada, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Ocak ayında düzenlemeler konusunda bazı açıklamalar yaptı. Şimşek, hükümetin bir kripto para yasama paketi için teknik çalışmaları neredeyse tamamladığını belirtti. İleri Salı günü yaptığı açıklamada, kripto varlıklara ilişkin “yasal bir çalışma” yürütmenin amacından da bahsetti. Burada amacın tüketicinin korunması olduğunu kaydetti. Bu doğrultuda, bu alanda yeniliğin teşvik edilmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Bu bağlamda İleri, şu görüşlerini paylaştı:

Bugünkü toplantı bu anlamda gerçekten çok faydalı oldu. Sektör temsilcileri durum değerlendirmesine ilişkin düşüncelerini paylaştılar. Taslakta nelerin yer alması gerektiği konusunda görüşlerini ifade ettiler. Açıkçası bu süreçte hepimizin benzer düşüncelere sahip olduğunu görüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx