Beşiktaş’ın yeni başkanı belli oldu: Serdar Adalı salondan ayrıldı

Beşiktaş’ın yeni başkanı belli oldu. Beşiktaş Olağan Seçimli genel kurulu Akatlar Spor Kompleksi’nde yapıldı. Hasan Arat ve Serdar Adalı’nın yarıştığı seçimi Hasan Arat kazandı.

Toplam 12152 üyenin katılımıyla genel kurul sandıkları kapandı ve oy verme işlemleri tamamlandı. Beşiktaş’ın yeni başkanı Hasan Arat oldu.

Serdar Adalı salonu terk etti.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ OLAĞANÜSTÜ SEÇİMLİ GENEL KURULU DEVAM EDİYOR

Siyah-beyazlı kulübün 35. başkanının seçileceği kongre, BJK Emlakjet Spor Kompleksi’nde gerçekleştiriliyor.

Genel kurulda, divan başkanlığına Ahmet Akpınar seçildi.

12 BİN 152 ÜYE OY KULLANDI

Oy kullanma işlemi 17:00’de sona erdi. Kulüp, Emniyet’le iş birliği yaparak, dışarıda kuyrukta olanları da kapsayacak bir bariyer oluşturdu. Böylece 17:00’de salona oy vermeye gelenler de oy kullandı.

Siyah-beyazlı kulübü gelecek 1,5 yılda yönetecek yönetim kurulunu belirlemek için 21 sandıkta oy kullanıldı. BJK Emlakjet Spor Kompleksi’ndeki genel kurulda 21 bin 219 üyenin oy kullanma hakkı bulunurken 12 bin 152 üyenin oy kullandığı bildirildi.

Genel kurul üyeleri Hasan Arat için turuncu, Serdal Adalı için de beyaz renkte basılan oy pusulalarını kullandı.

Oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından sayıma geçildi.

Açılan sandıklar ve toplam oy sayıları şöyle:

İşte sandık sonuçları!

Beşiktaş Kulübü Başkan adayları ise Hasan Arat ve Serdal adalı oldu.

Hasan Arat: 4775 oy

Serdal Adal: 2992 oy

İşte sandık sonuçları;

1.sandık: 398 oy kullanıldı. 1 oy geçersiz. 201 Hasan Arat, 195 Serdal Adalı

2.sandık: 428 oy kullanıldı. 0 oy geçersiz. 227 Hasan Arat, 201 Serdal Adalı

3.sandık: 400 oy kullanıldı. 1 oy geçersiz. 226 Hasan Arat, 173 Serdal Adalı

4.sandık: 450 oy kullanıldı. 2 oy geçersiz. 243 Hasan Arat, 205 Serdal Adalı.

5.sandık: 624 oy kullanıldı. 2 oy geçersiz. 368 Hasan Arat, 254 Serdal Adalı.

6.sandık: 583 oy kullanıldı. 0 oy geçersiz. 358 Hasan Arat, 225 Serdal Adalı.

7.sandık: 557 oy kullanıldı. 1 boş oy. 315 Hasan Arat, 241 Serdal Adalı.

8.sandık: 586 oy kullanıldı. 0 oy geçersiz. 361 Hasan Arat, 225 Serdal Adalı.

9.sandık: 690 oy kullanıldı. 1 oy geçersiz. 471 Hasan Arat, 218 Serdal Adalı.

10.sandık: 657 oy kullanıldı. 1 oy geçersiz. 1 boş oy. 493 Hasan Arat, 172 Serdal Adalı.

11.sandık: 646 oy kullanıldı. 1 oy geçersiz. 460 Hasan Arat, 185 Serdal Adalı.

12.sandık: 595 oy kullanıldı. 1 oy boş. 334 Hasan Arat, 260 Serdal Adalı.

13. sandık 601 oy kullanıldı. 369 Hasan Arat, 232 Serdar Adalı

14. sandık: 576 oy kullanıldı. 359 Hasan Arat, 207 Serdar adalı, 4 boş

15. sandık: 645 oy kullanıldı. 386 Hasan Arat, 259 Serdar Adalı

16.sandık:

17.sandık:

18.sandık:

19.sandık:

20.sandık:

21.sandık:

Beşiktaş’ın yeni başkanı resmen Hasan Arat oldu

HASAN ARAT’TAN “TAKTİK” İDDİASI

Beşiktaş başkanlık seçimlerinde yarışan Hasan Arat geçtiğimiz günlerde, “Bu köprüden önceki son çıkış.1.5 yıl sonra Yıldırım Demirören’i getirecekler, onun hazırlığı yapılıyor. Kongreye gelin sandıkları patlatın. Kongreye gelenler sıra var diye gitmeyin, bilerek yavaşlatacaklar.” demişti.

Beşiktaş Kulübü Başkan Adayı Hasan Arat, olağanüstü seçimli genel kurulda yaptığı konuşmada, “Sizler büyük ve itibarlı Beşiktaş istiyorsunuz. Onur duyacağınız Beşiktaş’ı size hissettirmeye başlayacağız.” dedi.

Seçim çalışmalarına uzun bir süre önce başladıklarını belirten Hasan Arat, “Serdal kardeşim 23 gün kala çıktı. Evet olabilir. Biraz geç çıktı ama Beşiktaşlı asla pusuda durmaz. Bana ’20 senedir neredeydin?’ dedi, yazıyı yazanlar iyi hazırlanmamış sanırım. Müzede ay-yıldızlı formam duruyor. Hiç kimseden icazet almadık. Ben buradayım. ‘Beşiktaş’ı sahipsiz bırakmayız’ dediler. Burada Samet Aybaba, Feyyaz Uçar, iş insanları ve sizler varken Beşiktaş sahipsiz kalır mı?” ifadelerini kullandı.

Ahmet Nur Çebi başkanlığındaki yönetim kurulunun idari ve mali yönden ibra edilmesini eleştiren Arat, “Siz kimi ibrada alkışladıysanız ona sahip çıktınız. Kendi iradenizle Beşiktaş zihniyetini değiştirebilirsiniz. Bir devri tamamen sonlandırabilirsiniz. Yeni bir dönem başlatabilirsiniz. Beşiktaş’ın kimseye borcu yok, herkesin Beşiktaş’a borcu vardır.” diye konuştu.

“BEŞİKTAŞ’I TABİİ Kİ BEŞİKTAŞLILAR YÖNETECEK”

Beşiktaş’ın sıkıntılı dönemler geçirdiğini ancak onursal başkan Süleyman Seba’nın gelmesiyle bu sürecin sona erdiğini vurgulayan Hasan Arat, “Tesisleşen, futbolda öz kaynak sistemiyle rakiplerinin önüne geçen Beşiktaş’ı tabii ki Beşiktaşlılar yönetecek. ‘Süleyman abi rahat uyu, bıraktığın emaneti almaya geliyoruz’ dedik. Süleyman Seba’nın evini Süleyman Seba müzesi yapacağız. Süleyman abi, evlatların emaneti almaya geliyor. Futbolu artık Beşiktaşlılar yönetecek. Feyyaz Uçar ve Samet Aybaba yönetecek. Bugün, dik duranların günü. Biz gönülleri kazanarak buraya geldik. Bu karar çok önemli. Sizler büyük ve itibarlı Beşiktaş istiyorsunuz. Onur duyacağınız Beşiktaş’ı size hissettirmeye başlayacağız. ‘Davamız Beşiktaş’ diyorsanız bu devir kapanacak. Beyaz sayfa açılacak. Yolumuz açık şansımız bol olsun. Allah Beşiktaş’ı ve güzel vatanımızı korusun.” değerlendirmesinde bulundu.

SERDAR ADALI: ALGI ÇALIŞMALARI KARŞILIK BULMADI

Beşiktaş Kulübünün olağanüstü seçimli genel kurulunda konuşan başkan adaylarından Serdal Adalı, “Ben bu kürsüye ilk defa gelmiyorum. 2013’te ‘İhtiyaç var, gel’ dediler geldim. Beşiktaş için aday oldum. 2019’da ‘Yüreği olan varsa çıksın’ dediler, gözümü kırpmadım. Bugün yine ‘Beşiktaş’ın ayağa kalkması lazım’ dediler, gerisi teferruattır dedim ve işte karşınızdayım.” dedi.

BJK Emlakjet Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen kongrede Adalı, adaylığını açıkladıktan sonra birçok algı oyunuyla karşı karşıya kaldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu saldırılara ortalığı germemek için cevap vermedim. Bu tür cevapların yerinin genel kurul olduğunun bilincindeyim. Az konuşmak, öz konuşmak ve doğruyu söylemek benim prensibimdir. Benim için ’23 gün kala aday oldu’ dediler. Ama unuttukları şey, benim son 13 senedir hep burada olduğumdur. Buna karşın ben seviyeyi düşürmemek adına bir günden bir güne dönüp ‘Peki siz 20 senedir neredeydiniz’ diye sormadım bile. Ayrıca benim karakterim, bir şeyler kötü gitsin de camia ve takım zora düşsün diye pusuda beklemek değildir. Şahit olduğunuz gibi bana önce şunun, sonra da bunun devamı dediler. O da tutmayınca bu camiaya asla yakışmayacak söylemlerle hakaretlerine devam ettiler. Bunları yaparken koca Beşiktaş camiasına zarar verdiklerinin farkında dahi olmadılar. Zaman ilerledikçe de kimin, neyin devamı olduğunu hepiniz gördünüz, anladınız. Katıldığı yayınlarda hakkımda çok güzel şeyler söyleyen sevgili Hasan abim ise maalesef, çevresinde bu işleri yapan kişileri durdurma ihtiyacı dahi duymadı. Bu çirkinlikleri engellemedi. Yine de canı sağ olsun. Allah sizlerden de razı olsun ki, bu algı çalışmaları sayenizde hiçbir karşılık bulmadı.”

“BİR BEŞİKTAŞLI OLARAK KİMSENİN DE AYAĞINA GİTMEM. BİR YERE GİDİYORSAM DA O FUTBOLCUYU ALIR GELİRİM”

Projelerini anlatan Serdal Adalı, en büyük planının futbol takımı üzerinde olduğunu anlatarak, “Öncelikli işimiz futbol takımımızı ayağa kaldırmak. İçinde bulunduğumuz bu durumu hiçbir Beşiktaşlı kabul edemez. Taraftarlarımız bu üzüntüyü yaşayamaz. Çocuklarımız Beşiktaş’tan uzaklaşamaz. Artık kaybedecek tek bir dakikamız bile kalmamıştır. Gereken çalışmalar hızlıca yapılacak, yapılmaya da başlandı. Sezonun kalanı olabilecek en iyi şekilde tamamlanacak. Önümüzdeki sezona da şampiyonluğun en büyük favorisi olarak başlayacağız. Transfer öyle kurgu resimlerle, selfielerle yapılmaz. Koskoca Beşiktaş, böyle şeylere ihtiyaç duymaz. Seçim çalışmalarımız sırasında hep söyledim, ben böyle bir şeye asla tenezzül etmem. Bir Beşiktaşlı olarak kimsenin de ayağına gitmem. Bir yere gidiyorsam da o futbolcuyu alır gelirim.” şeklinde konuştu.

“PROJE BİTTİĞİNDE NE BANKALARA BIR KURUŞ BORCUMUZ KALACAK, NE DE DEVLETİMİZE BORCUMUZ OLACAK”

Gayrimenkul projesinin rakibi Arat tarafından değersizleştirilmeye çalışıldığını söyleyen Serdal Adalı, şöyle devam etti:

“Üzülerek görüyorum ki, yine ‘bu onun projesi, şunun projesi’ demeye başladılar. Beşiktaş’ın kurtuluşu dediğimiz projeyi değersizleştirmek için ellerinden gelen ne varsa yaptılar. Sırf bu projeyi engellemek adına, Emlak Konut yetkililerini arayıp, bu izinleri nasıl verdiklerini sordular. Vakit kaybetmeden protokole imza atan mal sahiplerini aradılar. İmzaların kendilerine ait olup olmadığını sordular. Kafalarını karıştırmaya hatta vazgeçirmeye bile çalıştılar. ‘Tapuda şerh var’ dediler, ‘Ortaklar arasında problem var’ dediler. Bu proje Beşiktaş’ın projesi dememe rağmen projeyi değersizleştirmek için ellerinden ne geliyorsa yaptılar. Ancak aday olduğum ilk günde de söylediğim gibi ben bugüne kadar sizlere yapamayacağım hiçbir şeyin sözünü vermedim. Ayakları yere basmayan hiçbir projeyi sizlerle paylaşmadım. Tüm bunlara rağmen inşallah biz bu projeyle Beşiktaşımıza tarihi bir tapu daha kazandıracağız. Allah izin verirse, bu proje bittiğinde ne bankalara bir kuruş borcumuz kalacak, ne de devletimize borcumuz olacak. Bu projenin hayata geçmesini, borçlarımızın kapanmasını istemiyor musunuz?”

Rakiplerine de mesaj gönderen Adalı, “Bunca yıldır değişik ayak oyunlarıyla kulübümüzü yıpratmaya çalışan rakiplere ve federasyonlara da mesaj vermek istiyorum. Artık oyunun kuralları değişecek. Sizler de bilin ki, artık karşınızda çok daha güçlü bir Beşiktaş olacak. Bugün Beşiktaş’ın zor zamanında yanında olanlara oy verin. Ne olursa olsun Beşiktaş’tan vazgeçmeyenlere, başına ne gelirse gelsin Beşiktaş’tan kopmayanlara, kendi hayatını Beşiktaş’a tercih edenlere değil Beşiktaş’ı tüm hayatına tercih edenlere oy verin. Ben nefessiz kalsam da Beşiktaş’tan asla vazgeçmem.” diye konuştu.

Diğer aday Hasan Arat’ın seçim çalışmaları yapan ekibin aynı zamanda eski başkan Ahmet Nur Çebi’yle çalışan ekip olduğunu söyleyen Adalı, rakibi Hasan Arat’a yarışa kattığı değer için de teşekkür etti.

ARAT: SAKIN GERİ DÖNMEYİN

Beşiktaş Kulübü Başkan Adayı Hasan Arat, olağanüstü seçimli genel kurulun yapıldığı BJK Emlakjet Spor Kompleksi’nin önünde kalabalık oluşmasını eleştirerek, oy kullanmayı bekleyen kongre üyelerinden sabırlı olmalarını istedi.

Arat, oy verme işleminin devam ettiği kongrede basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Siyah-beyazlı kulübün tarihi kongrelerinden birini yaşadığını vurgulayan Hasan Arat, “23 yıllık düzenin bu nedenle son bulması lazım. Beşiktaş camiasına bunu layık görenler, burayı yönetemezler. Beşiktaş camiası bu şekilde beklemeyi hak etmiyor. Herkes sabırlı olsun. Dışarıda 1,5 kilometreye uzanan kuyruklar var. Sakın bırakıp gitmeyin. Zaten istenen buydu. Lütfen mücadele edin. Biraz daha bekleyin. Çok haklısınız ama bir daha Beşiktaş’ta böyle bir şey olmayacak. Dün bu yönetimi alkışlayanlar şimdi ne diyecekler? Bekleyin, oyunuzu kullanın. Sakın geri dönmeyin.” ifadelerinin kullandı.

Salonun önünde bulunan bariyerlerin uzatılması gerektiğini belirten Arat, “Bariyerlerden içeriye girenler saat 17.00’yi geçse bile oy kullanma hakkına sahip. Böyle bir düzen olamaz. Beşiktaşlılar bu davadan vazgeçmesin. Biz bu işi değiştirmeye geldik. En önemli neden de bu işte. Kapıdaki yığılmayı düzeltirsek 10 binin çok üzerinde katılım bekliyoruz. İnsanlar bu muameleyi hak etmiyorlar. Yazık.” diye konuştu.

ADALI: BUGÜNE KADAR GÖRDÜĞÜM EN KÖTÜ ORGANİZASYON

Siyah-beyazlı kulübün diğer başkan adayı Serdal Adalı da rakibi gibi salonun önünde uzun kuyruklar oluşmasına eleştiride bulunarak, “Bu seçim, bugüne kadar gördüğüm en kötü organizasyon.” dedi.

Kongre üyelerine seslenen Adalı, “Bir organizasyon bozukluğu var. Bunun farkındayız. Bu seçimi stadımızda yapabilirdik. Başka daha geniş bir alanda da yapabilirdik. Genel kurul üyelerimizin biraz daha sabırlı olmalarını rica ediyorum. Beşiktaş için çok önemli bir seçim. Mevcut durumdan dolayı bırakıp gidilecek kadar basit bir seçim değil. Herkesten biraz daha sabır rica ediyorum. Kısa süre sonra bir rahatlık olacaktır. Bu seçim, bugüne kadar gördüğüm en kötü organizasyon. Oy kullanmak için gelip dışarıda kalan arkadaşlarımız var. Geri dönen arkadaşlarımız var. Güvenlik arkadaşlarımız ile görüşüyoruz. Bizim başkanlığımız döneminde organizasyonlarımızı statta veya başka bir yerde yapacağız. Bu durum bizim son rezilliğimiz olacak. Tüm genel kurul üyelerimizden de özür diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Serdal Adalı, kongreye yaklaşık 11 bin katılım beklediklerini aktararak, “Herkesin kulübüne sahip çıkmak için gelip oyunu kullanmaya niyetli olduğunu görüyorum. İnşallah sahip de çıkacak.” şeklinde görüş belirtti.

ARAT İLE ADALI, 3. KEZ BAŞKANLIK İÇİN YARIŞIYOR

Beşiktaş’ta başkan adayları Hasan Arat ile Serdal Adalı, 3. kez başkanlık için mücadele ediyor.

Arat, onursal başkan Süleyman Seba’nın son döneminde başkan yardımcılığı görevini üstlendi. Hasan Arat, 2000 ve 2002’deki kongrelerde Serdar Bilgili’nin gerisinde kalarak başkanlığa seçilemedi.

Adalı ise Yıldırım Demirören ve Fikret Orman döneminde yönetici olarak görev yaptı. Serdal Adalı, 2013’te Fikret Orman, 2019’da ise Ahmet Nur Çebi ile girdiği başkanlık yarışını kazanamadı.

SON 4 BAŞKAN GÖREV SÜRESİNİ TAMAMLAYAMADI

Beşiktaş’ta başkanlığı üstlenen son 4 isim, görev sürelerini tamamlayamadı.

Siyah-beyazlılarda onursal başkan Süleyman Seba’nın ardından 2000 yılında başkanlığa seçilen Serdar Bilgili, 2004’te görevinden istifa etti.

Serdar Bilgili’den sonra başkanlık koltuğuna oturan Yıldırım Demirören, 2012’de Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı seçilmesinin ardından görevinden ayrıldı.

2012-2019’da başkanlık yapan Fikret Orman ile halefi Ahmet Nur Çebi ise görev süreleri dolmadan olağanüstü seçimli genel kurul kararı aldı ve yeniden aday olmadılar.

REKOR SÜLEYMAN SEBA’DA

Beşiktaş’ın 120 yıllık tarihinde 34 farklı isim başkanlık yaptı.

Süleyman Seba, 1984-2000 yıllarını kapsayan 8 dönemde aralıksız başkanlık yaptı. 16 yıl başkanlık görevini yürüten Seba, siyah-beyazlı kulübün tarihinde en uzun süre bu görevde kalan isim olarak tarihe geçti.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ BAŞKANLARI

Beşiktaş Kulübünün 120 yıllık tarihinde başkanlık yapan isimler şöyle:

1903-1908: Mehmet Şamil

1908-1911: Şükrü Paşa

1911-1918: Fuat Paşa

1918-1923: Fuat Balkan

1923-1924 Salih Bey

1924-1926: Ahmet Fetgeri Aşeni

1926-1928: Fuat Balkan

1928-1930: Ahmet Fetgeri Aşeni

1930-1932: Emin Şükrü Kunt

1932-1935: A. Ziya Karamürsel

1935-1938: Fuat Balkan

1938-1939: A. Ziya Karamürsel

1939-1941: Yusuf Ziya Erdem

1941-1942: A. Ziya Karamürsel

1942-1950: Abdullah Ziya Kozanoğlu

1950: Ekrem Amaç

1950-1952: Salih Fuat Keçeci

1952-1955: Abdullah Ziya Kozanoğlu

1955-1956: Tahir Söğütlü

1956-1957: Danyal Akbel

1957: Ferhat Nasır

1957-1958: Nuri Togay

1958: Enver Kaya

1959-1960: Nuri Togay

1960-1963: Hakkı Yeten

1963-1964: Selahattin Akel

1964-1966: Hakkı Yeten

1966-1967: Hasan Salman

1967-1968: Hakkı Yeten

1968-1969: Talat Asal

1969-1970: Rüştü Erkuş

1970: Nuri Togay

1970-1971: Agasi Şen

1971-1972: Himmet Ünlü

1972-1973: Şekip Okçuoğlu

1973-1977: Mehmet Üstünkaya

1977-1979: Gazi Akınal

1979: Hüseyin Cevahir

1979–1980: Gazi Akınal

1980-1981: Rıza Kumruoğlu

1981-1984: Mehmet Üstünkaya

1984-2000: Süleyman Seba

2000-2004: Serdar Bilgili

2004-2012: Yıldırım Demirören

2012-2019: Fikret Orman

2019-2023: Ahmet Nur Çebi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx