Binance’e Bitcoin Yığılıyor! Yatırımcılar Short Açıyor!

Şu anda, genel olarak kripto paralar ve özellikle de Bitcoin son derece dar bir işlem aralığına sıkışmış durumda. Bitcoin’in makroekonomik verilere tepkisi ılımlı oldu. Bununla birlikte, Crypto PNZ kurucusu balina yatırımcıları short pozisyon açmak için Binance’a BTC yığıyor.

Balinalar Binance’e Bitcoin yığıyor, Short’lar Long’ları geçti!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Federal Reserve beklentiler doğrultusunda faizleri 25 bps artırdı. Faiz artırımına rağmen lider kripto Bitcoin, mevzisini korumayı başardı. Ancak, daha ileri gidemeyen BTC, dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor. Crypto PNZ kurucusu Ercan Sak, kripto balinalarının Binance’a BTC transfer etmeye devam ettiğini belirtiyor. On-chain verileri takip eden Sak, bunun amacını şu şekilde yorumluyor:

Dostlarım bugün özellikle Binance’a çok fazla Bitcoin girişi oldu. Detaylarına baktığımız zaman girişler ağırlıklı olarak türev kısma olmuş. Bunu Türkçe meali nedir? Türev tarafa olan girişlerde BTC’lerin Long veya Short işlem açmak için kullanılacağını söylemek mümkün. Son 24 saate baktığımız zaman Binance’da açık olan işlemlerin %50.29 kadarı Short işlem.

Ercan Sak, daha sonra Bitcoin Long ve Short oranlarını paylaştı. Buna göre:

  • Toplam 13.71 milyar dolar değerinde açık işlem mevcut.
  • Son 24 saatte açılan işlemlerin %50.16 kadarı Short, %49.84 kadarı Long işlem.
  • Son 1 saatte açılan işlemlerin ise %53.35 kadarı Long işlem.

Sak, kısa zaman diliminde Long yönlü işlemlerin arttığını belirtti. Bu durumda yükselişi destekler nitelikte olması için bu oranda artış ve diğer zaman dilimlerine de yayılma görmek gerektiğini kaydetti.

BTC olumlu ekonomik verilerden sıyrıldı

Bitcoin’in sessiz Temmuz ayı, Perşembe sabahı 2. Çeyrek GSYH büyümesinin beklenenden daha güçlü ve enflasyonun beklenenden daha yumuşak olduğuna dair raporun kripto fiyatlarını her iki yönde de hareket ettirmek için çok az şey yapmasıyla devam etti. Veri sırasında, BTC son 24 saat içinde marjinal bir düşüşle 29.150 dolar seviyesine geriledi. Böylece, %0,2 oranında daha yüksek olan CoinDesk Piyasa Endeksi’nin (CMI) biraz altında performans gösterdi. Temmuz ayı sona ererken, BTC 2023 yılının ikinci kayıp ayını yaşamaya hazır gibi.

Hükümetin bugün bildirdiğine göre, ABD ekonomisi 2023’ün ikinci çeyreğinde %2,4 oranında genişleyerek %1,8’lik büyüme beklentilerini sağlam bir şekilde aştı. Ayrıca, bir önceki çeyrekteki %2’lik büyümeye göre artış gösterdi. Bu arada, 2.4’lük rakam hükümetin ön tahmini. Önümüzdeki aylarda birden fazla kez revize edilebilir.

GSYH raporunda yer alan PCE fiyat endeksi, fiyatların 2. çeyrekte %3,0 olan beklentilere karşın %2,6 arttığını ve 1. çeyrekteki %4,1’den düştüğünü gösterdi. Diğer tarafta, ilk işsizlik başvuruları beklenenden daha az gerçekleşti. Böylece, 235.000 olan tahminlere karşın 221.000 Amerikalı işsizlik başvurusu yaptı. Tüm bunların özeti ekonominin büyüdüğü, enflasyonun yavaşlamakla birlikte yükseldiği ve işgücü piyasasının sağlamlığını koruduğu. Rakamların kendisi haricinde, son birkaç ayda bu konuda çok az şey değişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx