Ek MTV Ödemelerinde Şoke Eden Artış! 22 Günde Yüzde 20’den Yüzde 87’ye mi Yükseldi?

Hürriyet’in Ağustos ayı sonlarını gösteren MTV ödeme rakamlarıyla Anadolu Ajansı’nın güncel rakamları çakıştı. Hürriyet’in aktardığı rakamlarda totalde 16.3 milyar TL toplanması beklenen ek MTV’nin sadece 3.4 milyar TL’si toplanarak sadece yüzde 20’sine ulaşılmıştı.

Anadolu Ajansı’nın güncel paylaştığı verilerde ise  bu rakam  13 milyar 157 milyon 597 bin 71 TL olarak kayıtlara geçti. Bu rakam toplanması beklenen ek MTV’nin yüzde 87’sine tekabül ediyor.

Hürriyet’in sabah saatlerinde paylaştığı haberde ek MTV ödemeleriyle ilgili ağustos ayını işaret eden bir veri paylaşıldı. Söz konusu haberde toplanda ödenmesi beklenen 16.3 milyon TL’lik ek MTV ödemelerinin sadece 3.4 milyar TL’sinin tahsil edildiği bilgisine yer verildi. Elde edilen rakam toplam ödemenin yüzde 20’sine tekabül ederken, vergi uzmanlarının görüşlerine göre bunun temel nedeni, ek MTV uygulamasının Anayasa Mahkemesine taşınmış olmasıydı.

Ancak Anadolu Ajansı editörlerinin Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB)’e dayandırdığı haberine göre 22 Eylül itibariyle 13 milyar 157 milyon 597 bin 71 TL’lik ödeme alındı. Bu rakam toplam ödemenin yüzde 87’sine tekabül ediyor.

22 günlük bir süre içerisinde Hürriyet ile Anadolu Ajansı arasında oluşan bu uçurum ise vatandaşların kafasını karıştırdı. Bu kadar kısa sürede böyle bir farkın kapanıp kapanmadığı henüz soru işareti.

‘Daha önce hiç bu kadar düşük oranda tahsil edilen bir vergi kalemi görmedik’

Ek MTV ödemelerinin yüzde 20’sinin gerçekleştiğini belirten Mahmut Aydoğmuş, konuyla ilgili şunları söylemişti:

‘Bilindiği üzere her yıl araç sahiplerinden MTV’nin yarısı ocak diğer yarısı ise temmuz ayında tahsil ediliyordu. Ek MTV ile birlikte 38 milyar TL’lik hedef 71.2 milyar TL’ye çıkarıldı. Yani 32.6 milyar TL’lik ek tahsilat beklentisi oluştu. Bu tutarın ağustos ve kasım olmak üzere iki eşit taksitte ödeneceği düşünüldüğünde ortaya 16.3 milyar TL gibi bir tutar çıkıyor. Fakat Ağustos 2023 dönemine ilişkin bütçe verilerine baktığımızda sadece 3.4 milyar TL seviyesinde MTV tahsil edildiğini görüyoruz. Bu da yüzde 20.8’lik bir tahsilat oranı yapıyor. Daha önce hiç bu kadar düşük oranda tahsil edilen bir vergi kalemi görmedik.

Ek MTV’nin ilk taksidi için süre 6 Eylül’e kadar uzatılmıştı. Beklentim 6 günlük ek sürede göz önüne alındığında ilk taksit için toplam tahsilat oranının yüzde 30’da kalması yönünde. Öte yandan, kişisel kanaatim AYM’nin ek MTV’yle ilgili kararının bu kez iptal yönünde olmayacağı…’

“AYM’deki iptal davası süreci araç sahiplerini ‘bekle gör’ pozisyonuna itti”

Konuyla ilgili Hürriyet’e değerlendirmede bulunan bir diğer isim de Gelir İdaresi Strateji Geliştirme D. Başkanı Nazmi Karyağdı oldu. Sık sık gelen vergi aflarının vatandaşları ödeme yapmama yönünde etkilediğini belirten Karyağdı: 

‘Geleneksel olarak MTV ödeyicileri vergiye uyum seviyesi en yüksek vergi mükellefi gruplarındandır. Ancak son yıllarda her yıl çıkarılan vergi afları nedeniyle bu grup da vergi ödemelerini aksatır hale gelmiştir. Anayasa Mahkemesinin ek MTV’yi iptal etmesi halinde, AYM’de dava açmayan kişilerin ödedikleri vergiyi geri alamayacak olmaları nedeniyle kararın açıklanmasının beklenmesi ek MTV tahsilatında etkili oldu. AYM’deki iptal davası süreci araç sahiplerini “bekle gör” pozisyonuna itti. Yine vergi afları ve vatandaşta oluşan vergi direnci de önemli etkenlerden.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx