Elektrikli otomobil sektöründe hakim güç Çinli markalar!

Çin’deki elektrikli araç piyasası, Ağustos ayında gösterdiği performans ile adeta bir kuvvet gösterisine dönüştü. EV Volumes ve Jose Pontes tarafından paylaşılan verilere göre, plug-in elektrikli otomobil satışları tüm zamanların en yükseğine ulaşarak 750.000 birime ulaştı. Yıllık bazda %36’lık bir artışı işaret eden bu veriler, oldukça çarpıcı bir başka detayı daha ortaya koyuyor; Çin’de satılan her beş yeni araçtan yaklaşık iki tanesi artık plug-in özelliğine sahip ve pazar payı rekor bir oran olan %39’a ulaşıyor.

Bu 750.000 birimin 500.000’i tamamen elektrikli araçlardan, geriye kalan kısmı ise hibrit araçlardan oluşuyor. Çin, uzun zamandır elektrikli araç (EV) pazarında dominant bir oyuncu olarak bilinse de, bu son dönemdeki patlama başka bir sebep için de kayda değer. Tamamen elektrikli araçlar, plug-in hibrit rakiplerini iki katı bir satış oranı ile gölgede bırakıyor. Özellikle, Ağustos ayında 500.000 tam elektrikli otomobil kaydedilirken, plug-in hibritlerde bu rakam 250.000’de kaldı. Trend, Çinli tüketicilerin tam elektrikli seçeneklere yönelmeye başladığını, dolayısıyla ülkenin daha temiz ve sürdürülebilir mobiliteye doğru yürüyüşünü hızlandırdığını gösteriyor.

Elektrikli otomobil sektöründe hakim güç Çinli markalar!

BYD ve Tesla, popüler markalar arasında öne çıkıyor. Sadece BYD’nin Song ailesi 56.743 birim ile ön plana çıkarken, Tesla’nın Model Y modeli ise 51.117 kayıt ile hemen arkasından geliyor. En çok satanlar listesinde Çin yapımı modellerin domine etmesi, yerel üreticilerin elektrikli araçlar için iç talebe iyi bir şekilde yanıt verdiklerinin işareti olabilir.

Peki, bu veriler, Çin’deki EV’lerin geleceği için ne ifade ediyor? Veriler umut verici olmakla birlikte, endüstri için sadece bir övgüden daha fazlasını sunuyor. Tam elektrikli otomobillere olan açık tüketici tercihi, üreticileri, beklenenden daha hızlı bir şekilde hibritleri saf dışı bırakmaya ve tam elektrikli araçların yenilik ve benimsemesini daha da ileriye taşımaya itebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx