Gabriel García Márquez’in kayıp romanı nihayet yayımlanacak… Tarih belli oldu

Hayatının son dönemlerinde demansla mücadele eden edebiyat dünyasının efsane ismi Gabriel García Márquez, son günlerinde En agosto nos vemos (Until August) adlı romanını ölümünden sonra yayımlanmasını istemişti.

Nobel ödüllü yazarın kayıp romanı, yazarın ölümünden on yıl sonra, nihayet raflardaki yerini alacak.

Yüzyıllık Yalnızlık ve Kolera Günlerinde Aşk ile tanınan Kolombiyalı yazar, 2014 yılında 87 yaşında zatürreden hayatını kaybetmişti.

Márquez, bir yandan yeni bir roman üzerinde çalışırken bir yandan da demansla mücadele ediyordu. Hayatının son günlerinde de bu yeni eserinin yayımlanmaması gerektiğine karar verdi. Ölümünden 10 yıl sonra, Márquez’in oğulları Rodrigo ve Gonzalo García Barcha kitabın yayınlanmasına karar verdi.

Kitap, 12 Mart 2024’te Penguin Random House tarafından İngilizce olarak yayımlanacak.

ŞEHİR EFSANESİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYORDU

Kitap, yazarın diğer makaleleriyle birlikte 10 yıldır Teksas Üniversitesi’ndeki bir arşivde kilitli tutuluyor. Çok az kişi kitabın varlığından haberdardı, hatta kitap bir şehir efsanesi olarak görülüyordu ve bilenler de bunun hiçbir zaman kamuoyuna açıklanmayacağına inanıyordu.

Yazarın oğulları Rodrigo ve Gonzalo García Barcha şunları söyledi: “Ölümünden neredeyse on yıl sonra onu bir kez daha okuduğumuzda, metnin son derece keyifli pek çok özelliği olduğunu ve hiçbir şeyin bizi Gabo’nun çalışmalarının en göze çarpan yönlerinden keyif almaktan alıkoymadığını keşfettik: Onun icat etme kapasitesi, şiirsel dili, büyüleyici hikaye anlatımı… İnsanlığa dair anlayışı ve deneyimlerimize ve talihsizliklerimize, özellikle de aşka olan sevgisi, muhtemelen tüm çalışmalarının ana teması.”

García Márquez, hayranları tarafından sevgiyle “Gabo” olarak biliniyordu. 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. 2014’te ölümü üzerine Kolombiya’nın o zamanki başkanı Juan Manuel Santos, García Márquez’den “şimdiye kadar yaşamış en büyük Kolombiyalı” olarak bahsetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx