Rusya-Ukrayna Savaşı 1.5 yıl önce bitebilirdi: İstanbul’da barış sağlanmıştı

Rusya-Ukrayna Savaşı 2. yıl dönümüne yaklaşırken, iki taraf arasında yakın zamanda ateşkes ihtimali görünmüyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vladimir Putin, Şubat 2022’de başlayan savaşın hemen ardından mart ayında İstanbul’da yapılan görüşmelerde Ukrayna tarafı ile barış anlaşması için her konuda anlaştıklarını belirterek “savaşın 1,5 yıl önce bitmiş olabileceğini” ifade etti.

İmzalı belge elimizde

Putin, başkent Moskova’da belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda Rusya-Ukrayna Savaşı’na dair açıklamalarda bulundu. Rusya ile Ukrayna arasında savaşın ilk aylarında müzakerelerin yapıldığına dikkati çeken Putin, şöyle devam etti: “Onlar (Ukrayna tarafı) müzakerelerden vazgeçti. İstanbul’da her konuda anlaşmıştık. Üstelik Ukrayna müzakere grubunun başkanı da imzasını attı. Bu belge bizde” açıklamasını yaptı.

Anlaşmaları çöpe attılar

Rus lider sözlerinin devamında, “Şimdi ise onlar, dönemin İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un yapılan anlaşmaları uygulamamaya ikna ettiğini açıkladılar. Aptal değiller mi? Rusya’dan sorunları barış yoluyla çözmeye hazır olduğuna dair işaret vermesini ve Kiev’den birlikleri çekmesini istediler. Birlikleri bir gün sonra çektik. Sonra da onlar tüm bu anlaşmaları çöpe attılar. Mesele daha 1,5 yıl önce çözülürdü” ifadelerini kullandı” çıkışını yaptı.

Ukraynalı yetkili de doğrulamıştı

Ukrayna Lideri Volodimir Zelenski’nin “Halkın Hizmetkarı” partisinin lideri David Arakhamia da, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada Rusya’nın, o dönemdeki müzakerelerde Ukrayna’nın tarafsızlığı kabul etmesi halinde savaşı bitirmeye hazır olduğunu söylemişti. Arakhamia, Johnson’ın Kiev ziyaretinde Zelenski’yi Rusya ile anlaşmaması konusunda cesaretlendirdiğini ve Ukrayna’nın savaşa devam etmesi gerektiğini söylediğini belirtti. Böylece ABD ve İngiltere’nin Ukrayna’yı savaşta tutmak için ısrar ettiğine dair söylentilerin de gerçek olduğu ortaya çıktı.

Ciddi darbe alabilir

Putin, Ukrayna ordusunun başarısızlığının devam etmesi halinde, Kiev’in “ciddi” darbe alabileceğini söyledi. Ukrayna ordusunun Rus askeri güçlerine karşı saldırısının “başarısız” kaldığını ifade eden Putin, “Sadece saldırıları başarısız kalmadı, inisiyatif de Rusya Silahlı Kuvvetlerin elinde. Böyle devam ederse Ukrayna devleti çok ciddi bir darbe alabilir” dedi.

Rusya: Fransız paralı askerleri vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Harkiv şehrinde yüksek hassasiyetli silah kullanarak çoğu Fransız 60’tan fazla paralı savaşçıyı öldürdüklerini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, 16 Ocak akşamı, çoğunluğu Fransız paralı askerlerden oluşan yabancı savaşçıların Harkiv şehrindeki geçici konuşlanma noktasına yüksek hassasiyetli silahla saldırı düzenledi” denildi. Saldırı sonucunda paralı savaşçıların konuşlandığı binanın tamamen yıkıldığı aktarılan açıklamada, “60’tan fazla savaşçı öldürüldü, 20’den fazlası da sağlık kurumlarına götürüldü” ifadesi kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx