Starbucks İsrail’e Destek Sağlıyor mu? Kriz Tırmanırken İddialara Şaşırtan Yanıt

İsrail ve Filistin arasındaki savaş 21’inci gününde tüm şiddeti ve yıkıcılığıyla devam ederken can kaybı da her geçen saniye artıyor. Uluslararası hukuk kurallarının çiğnendiği savaşta, Türk halkının da tepkileri her geçen gün büyüyor.

Sosyal medyada ‘İsrail’e destek olan markalara’ yönelik boykot çağrıları sürerken AK Parti Gençlik Kolları üyeleri, ABD’li kahve zinciri Starbucks’ın şubelerinde Türkiye genelinde eylem yaptı. Gençler Filistin bayrakları ve atkılarıyla kahve zincirinin şubelerine giderek 30 dakika boyunca ‘yer kapatma’ eylemi gerçekleştirdikten sonra kafeden ayrıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) da dün Starbucks’ı boykot etme kararı aldı ve bu kapsamda Yüksek Hızlı Tren (YHT) kafeteryalarında Starbucks ürünlerinin kaldırılması için yüklenici firmalara talimat verdi.

‘İSRAİL’E HERHANGİ BİR FİNANSAL DESTEK SAĞLANMAMAKTADIR’

Boykot listesinin başlarında yer alan Starbucks ise sessizliğini bozarak konuya ilişkin açıklamada bulundu ve en sık sorulan soruları yanıtladı. İsrail hükümetine veya ordusuna yönelik hiçbir finansal destek sağlamadığını belirten kahve zinciri şu ifadeleri kullandı:

“Dünya genelinde 400.000’den fazla partnerimiz birbirinden farklı görüşlere sahiptir. Bu inanç ve düşünce yelpazesi ne olursa olsun, Starbucks politik olmayan bir organizasyon olmuştur ve öyle kalacaktır. Ne Starbucks ne de şirketin eski başkanı ve CEO’su Howard Schultz, İsrail hükümetine ve/veya İsrail Ordusu’na herhangi bir finansal destek sağlamamaktadır”

İşte markanın cevapları:

Starbucks veya Howard Schultz’un İsrail’e mali destek sağladığı doğru mu?

Hayır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Starbucks veya Howard, İsrail hükümetine ve/veya İsrail Ordusu’na finansal destek sağladığına dair söylentiler kesinlikle doğru değildir. Starbucks, halka açık bir şirkettir bu nedenle her yıl yapılan kurumsal bağışları bir vekâlet beyanı aracılığıyla açıklamak zorundadır.

Starbucks karının herhangi bir kısmını İsrail hükümetine ve/veya İsrail ordusuna gönderdi mi?

Hayır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir.

Starbucks’ın, İsrail’deki mağazalarını siyasi nedenlerden dolayı kapattığı doğru mu?

Hayır. Ticari kararlarımızı siyasi meselelere dayanarak vermiyoruz. İsrail pazarında yaşadığımız operasyonel zorluklar nedeniyle 2003 yılında ortaklığımızı sonlandırmaya karar verdik. Ortaklarımızla aylarca süren görüşmelerden sonra bu dostane karara vardık.

Ortaya fırsat çıkarsa yeniden pazara girme planınız var mı?

2003 yılında İsrail’deki operasyonel zorluklar sebebiyle ortaklığımızı sonlandırma kararı almıştık.

Makul bir iş planı olması durumunda, Starbucks markasına uygun olduğunu düşündüğümüz bir pazar oluşması halinde, markamızı yeni ülkelerde gerekli fizibilite çalışmalarını yaparak, yerel iş ortaklarıyla misafirlerimizle buluşturuyoruz. Her fırsatı da bu yaklaşımla değerlendiriyoruz. Markamızın Orta Doğu’da gördüğü yoğun ilgiden çok memnun olduğumuz için bölgedeki işimizi büyütmeyi sürdüreceğiz. Bölgeyle ilgili planlarımızı geliştirmek için iş ortağımız Alshaya Group ile yakın çalışmaya devam ediyoruz.

Orta Doğu’daki Starbucks mağazalarının işletmesi için bölgesel bir ortakla mı iş birliği yapıyorsunuz?

Starbucks, Orta Doğu’daki faaliyetlerini 1999 yılından beri Kuveytli özel bir aile şirketi olan ve aralarında bir lisans ve işletme anlaşması bulunan MH Alshaya Co. WLL aracılığıyla yürütmektedir. Günümüzde bölgenin önde gelen ve en etki sahibi marka franchise işletmelerinden biri olarak tanınan Alshaya Group halen Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaklaşık 1.900’den fazla Starbucks mağazası işletmektedir.

Alshaya Group ile başarılı bir ortaklık yürüttüğümüz için kendimizi şanslı buluyor ve gurur duyuyoruz. Bu başarılı iş birliğini daha da ileriye taşımayı umuyoruz.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarında hangi ülkelerde faaliyet gösteriyorsunuz?

Alshaya Group ile iş birliğimiz kapsamında Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Starbucks mağazalarıyla faaliyette bulunuyoruz. Çok sayıda toplulukla iş birliği yapma fırsatına sahip olmanın bizim için büyük bir şans olduğunun bilincindeyiz ve Starbucks Deneyimini bulunduğumuz her ülkenin yerel geleneklerine ve kültürlerine saygıyla sunmayı taahhüt ediyoruz. Ayrıca, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde yerel insan kaynağını istihdam ederek binlerce çalışana iş olanağı sağlama konusunda kararlıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx