Direnişçi işçiler EMEP Kongresinde: Bugün yanımızda seçimde kapımızı çalmasın

Emek Partisi (EMEP) 10. Kongresini, “Barbarlık yenilecek, işçi sınıfı kazanacak, halklar kazanacak” şiarıyla topladı. Ankara’da Kocatepe Kültür Merkezi’nde düzenlenen kongreye Urfa’dan Özak Tekstil işçileri, Antep’ten Şireci ve Akınel, Düzce’den Pekintaş, Gebze’den Corning, İzmir’den Agrobay işçileri de katıldı.

‘SAVAŞ POLİTİKALARINI REDDEDİYORUZ’

Kongrenin açılış konuşmasını yapan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, dünyada halkların savaşlar ve gözyaşına boğulduğu bir dönemden geçildiğine dikkat çekerek Rusya’nın Ukrayna’ya, İsrail’in Filistin’e saldırılarında emperyalizmin barbarlığının yanı sıra ikiyüzlülüğünün bir kez daha görüldüğünü vurguladı. Savaş ve sömürünün ortaya çıkardığı göç konusunda ise yerli göçmen demeden, ulusal kimliğine, inanç değerlerine bakmaksızın işçi sınıfın birliğini sağlamak için mücadele edeceklerini vurguladı.

TSK’nın Kuzey Irak’ta düzenlediği operasyonda 12 askerin yaşamını yitirmesi hakkında ise Gürkan, “Bu politikalarla hedeflenenin ne olduğunu biliyoruz. Halkın evlatlarını sınır ötesinde veya içinde ölüme gönderen bu politikaları reddediyoruz” dedi.

Kongreye katılan çeşitli işkollarından işçiler ve üreticiler sorunlarını ve taleplerini dile getirdi, birlik ve mücadele çağrısı yaptı.

ÖZAK İŞÇİSİ: BUGÜN YANIMIZDA OLMAYANLAR SEÇİMDE KAPIMIZI ÇALMASIN

Sahneye birlikte çıkan Özak Tekstil işçileri Yıldız Bağcı şöyle konuştu: “Geç saatlere kadar mesai oluyor. Bayılan arkadaşlarımız oluyor. Kendine geldiğinde geri dönüp çalışmasını istiyorlar. Bu sorunlar her yerde var diyeceksiniz. Bizim farkımız sendikanın olmasıydı. Asgari ücretle çalışıyoruz sendika varken, 20 saat mesaiye kalıyoruz sendika varken. Sözleşmeyi göstermeyip, bizi oyalıyorlar. BİRTEK-SEN’e geçtiğimizde tehdit edildik. Bir işçi arkadaşımız işten çıkarıldı. Sıra gelmesin diye eyleme başladık. Vali, müftü, jandarma bize karşıydı. Suçlu gördüler. Biz ne kadar güçlü olduğumuzu direnişte gördük. Dünyada bizim için eylem yapıldı. İlk günden beri bize destek oldu Sevda Karaca, hep bizim yanımızdaydı. İskender Bayhan’a bizimle su sıkıldı. Bugün yanımızda olmayanlar yarın seçim zamanında kapımızı çalmasınlar.”

‘PATRONA ÖRÜMCEK AĞI, İŞÇİYE ÇİFT ZİNCİR’

410 gündür direnişte olan Pekintaş işçisi Tansel Aydın EMEP Milletvekilleri Sevda Karaca ve İskender Bayhan’a teşekkür ederek “Ezilen sömürülenler birlik olamıyoruz. 15 kişi direnebildik. Bizdeki problem bir araya gelemiyor olmamız. Dağınık olduğumuzdan teker teker kırıp atabiliyorlar. Direnmeyi bırakmayın. Anlatmakla olmuyor, birleşelim. Adaletsizliklere karşı patrona örümcek ağı, işçiye gelince çift zincir. İki milletvekilimiz sayesinde çift zinciri kırdık” dedi.

‘TÜCCARIN İNSAFINA KALDIK’

Narenciye üreticisi Nejdet Sökmen de “Kazanan ihracatçı. Bir yıl emek veriyoruz, bunun sonunda çocuklarımızın geleceğini buna bağlıyoruz. Borçlandığımız oluyor. Girdiler büyük meblağlara ulaşıyor. Mevsimli tarım işçileri de rezil oluyorlar. Narenciyeyi kaldıramadık, çürüyorlar. Tüccar da vazgeçti işçide toplamıyor. Pamuk, pancar, kiraz, elma, şeker pancarı üreticisinin hepsi zor durumda. Tarım politikası yok. Çiftçi her yönden boğuluyor. Devlet bir şey yapmıyor. Zor durumdayız. Biz örgütlü değiliz bu nedenle tüccarların insafına kaldık” diye konuştu.

ULUSLARARASI MARKSİST LENİNİST ÖRGÜTLERDEN DAYANIŞMA MESAJLARI

Uluslararası Marksist-Leninist Parti ve Örgütler Konferansı CIPOML Koordinasyon Komitesi, Tunus Emekçileri Partisi Genel Sekreteri Hamma Hammami, Dominik Cumhuriyeti Komünist Emek Partisi (PCT) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu, Meksika Komünist Partisi (Marksist-Leninist), Almanya Komünist İşçi Partisi İnşa Örgütü, Arnavutluk Komünist Partisi Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Gjon Bruçi, Fransa İşçileri Komünist Partisi Merkez Komitesi, Komünist Platform/İtalya, Revolusjon/Norveç ve Şili Devrimci Komünist Partisi mesajlarıyla kongreyi selamladı.

(KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx